30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawiacy modlili się w intencji współczesnych męczenników

Ocena: 0
1039

O tym, że współcześni męczennicy w najwyższym stopniu wypełniają przykazanie miłości Boga i bliźniego, a ich przykład inspiruje nie tylko do ludzkiej empatii, ale też Bożej solidarności, mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego odbyła się w środę wieczorem w kościele pw. św. Marcina na warszawskiej Starówce.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Uczestnicy dorocznego nabożeństwa Ekumenicznej Liturgii Męczenników modlili się w środę wieczorem w warszawskim kościele św. Marcina w intencji współczesnych męczenników, czyli konkretnych osób, które w ostatnich latach i miesiącach oddały życie ze względu na wiarę, a także o pomoc prześladowanym i uwięzionym.

– Tego wieczoru będziemy się wsłuchiwali w imiona i historie naszych braci i sióstr, którzy oddali życie za wierność Ewangelii. Próbowano ich uciszyć, lecz ich głos wciąż przemawia do nas z mocą. Pamiętamy o nich nie po to, by podsycać ducha walki, udowadniać swoje racje czy usprawiedliwiać zamknięcie na innych. Męczennicy nie błogosławią murom ani egoizmowi. Nie przedkładali własnego bezpieczeństwa nad wierność Ewangelii. Oddali życie, przebaczając i wierząc w łagodną siłę miłości, jaką niesie Ewangelia – mówiła na rozpoczęcie modlitwy Magdalena Wolnik z warszawskiej Wspólnoty Sant'Egidio, wspominając także ważne przesłanie, jakim była kwietniowa wizyta papieża Franciszka w Sanktuarium Nowych Męczenników na rzymskiej wyspie Tiberina.

Warszawiacy, którzy zebrali się w kościele sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, modlili się w intencji wymienianych z imienia i nazwiska osób, zamordowanych w ostatnim czasie w różnych krajach świata, m.in. za polską wolontariuszkę misyjną Helenę Kmieć, która zginęła w styczniu br. na początku swojej posługi w Boliwii, chrześcijan Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, zamordowanych w przeddzień świąt Wielkiej Nocy w katedrze św. Marka w Aleksandrii i w kościele Mar Girgis w Tancie w Egipcie, a także duchownych, którzy zginęli w krajach Ameryki Południowej, walcząc z procederem narkotykowym, m.in. księży Joaquina Hernandeza Sifuentesa i Felipe Carrillo Altamirano, zamordowanych w tym roku w Meksyku.

We wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania prosili też o pokój w poszczególnych częściach świata, objętych wojnami i zagrożeniami terrorystycznymi. Modlitwa w intencji ofiar i mieszkańców poszczególnych kontynentów i rejonów świata, kończyła się za każdym razem modlitwą wiernych z intencjami dotyczącymi potrzeb i wyzwań konkretnych kontynentów i procesją z krucyfiksem pochodzącym z danej części świata, gdzie – jak mówił w krótkiej modlitwie przewodniczący liturgii kard. Nycz – wyrasta dziś krzyż.

W Ekumenicznej Liturgii Męczenników, zorganizowanej w warszawskim kościele pw. św. Marcina z inicjatywy stołecznej Wspólnoty Sant'Egidio, wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Warszawie, m.in. ks. Grzegorz Giemza – dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego, ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. Zbigniew Kamiński reprezentujący wspólnotę Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i o. Anatol Szydłowski, duchowny prawosławny. Byli też obecni członkowie i podopieczni warszawskiej Wspólnoty Sant'Egidio. Doroczna modlitwa nawiązuje do podobnego nabożeństwa odprawianego każdego roku w Rzymie, skąd wywodzi się wspólnota, troszcząca się o ubogich, opuszczonych i potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 19,21-27; Ps 27,7-9c.13-14; Łk 10,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter