18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: zmarł historyk i duszpasterz o. Jan Spież OP

Ocena: 0
553

Ojcowie dominikanie z warszawskiej wspolnoty zakonnej na Służewie poinformowali o śmierci 2 stycznia swojego współbrata, o. Jana Andrzeja Spieża OP. Miał 78 lat, z czego 52 lata przeżył w Zakonie, 46 lat w kapłaństwie.

Fot. www.facebook.com/Dominikanie.Sluzew/

Jak informuje Katolicka agencja Informacyjna, o. Spież OP urodził się 4 sierpnia 1941 r. w Kaliszu, w rodzinie nauczycielskiej. Po maturze, do 1964 roku studiował na wydziale historii Uniwersytu Adama Mickiewicza w Poznaniu, będąc zaangażowany w działania poznańskiego duszpasterstwa akademickiego, prowadzonego m.in. przez o. Joachima Badeniego i Tomasza Pawłowskiego.

Na nowicjatu dominikanów wstąpil w 1964 roku w Poznaniu, w 1967 r. złożył pierwszą profesję zakonną, a trzy lata później – śluby wieczyste. 29 czerwca 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez siedem kolejnych lat był cenionym duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W 1980 r. o. Spież OP został skierowany do pracy w Instytucie Tomistycznym w Warszawie na Służewie, gdzie w latach 1983-1989, czyi przez dwie kadencje był przeorem klasztoru i proboszczem tamtejszej parafii. Na Służew powrócił w 2004 roku i przez trzy kolejne lata pełnił tu przez trzecia kadencję posługę przeora. W miedzyczasie był pełnił także posługę jako duszpasterz akademicki we Wrocławiu i Gdańsku, a w latach 1994-1998 i 2002-2004 - jako archiwista Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

O. Jan Andrzej Spież OP uczestniczył jako świadek w procesie beatyfikacyjnym bł. o. Michała Czartoryskiego OP oraz i księżnej raciborskiej Eufemii, dominikanki. Był autorem wielu artykułów na temat historii zakonu i początków Polskiej Prowincji Dominikanów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -