4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: zawierzenie przyszłych misjonarzy Bożemu Miłosierdziu

Ocena: 0
1376

W dniu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia i w 40. rocznicę wydania adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi" (O ewangelizacji w świecie współczesnym) abp Henryk Hoser zawierzy Bogu posługę misyjną uczestników tegorocznego kursu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

2015-12-08 10:43
mag / Warszawa (KAI), mz

Uroczystość odbędzie się w czasie wieczornej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Po liturgii w podziemiach świątyni odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony działalności misyjnej Kościoła.

– Zbawienie jest niczym innym jak okazaniem nam przez Boga Miłosierdzia. Człowiek bowiem zbuntował się i odrzucił stwórcę, co prowadzi do jego zagłady. W związku z tym głoszenie Dobrej Nowiny jest ukazywaniem Pana i Jego Miłości, która podnosi nas z upadku i uzdrawia. Posługa misyjna jest więc wyrazem Bożego Miłosierdzia – zwraca uwagę dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie ks. Jan Fecko.

Misjonarz przestrzega przed oddzielaniem głoszenia Ewangelii od podejmowania materialnych dzieł miłosierdzia, m.in. nakarmienia głodnych, troski o zdrowie czy edukację. – To jest jeden problem – problem człowieka. Misjonarz musi mieć szeroko otwarte oczy, by umieć rozeznać, co w konkretnej sytuacji jest niezbędne, co jest pierwszą potrzebą danej osoby czy społeczności. – Nie da się bowiem mówić człowiekowi głodnemu czy choremu o Bogu, który jest miłością bez okazania mu tej miłości w konkrecie życia. Z drugiej strony może być wręcz niemożliwe przyjście z pomocą materialną skłóconej społeczności, jeśli wpierw nie doprowadzi się pod pojednania zwaśnionych stron – zwrócił uwagę ks. Fecko.

Po liturgii w podziemiach katedry warszawsko-praskiej planowany jest panel dyskusyjny poświęcony działalności misyjnej Kościoła. Na temat soborowego dekretu "Ad gentes divinitus", który ogłoszono 50 lat temu, głos zabierze O. Jarosław Różański OMI z UKSW, o adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi" będzie mówił O. Tomasz Szyszka SVD, zaś o aktualności encykliki "Redemptoris Missio", której przeżywamy w tym roku 25-lecie, opowie o. Wojciech Kluj OMI.

Tegoroczny Kurs w CFM rozpoczęło 29 kandydatów do wyjazdu na misje. W tej grupie jest 15 księży diecezjalnych, jeden zakonnik, 12 sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Większość z nich planuje wyjazd do Ameryki Południowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter