8 grudnia
niedziela
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: zapisy na Szkołę Śpiewu Liturgicznego

Ocena: 5
251

Szkoła Śpiewu Liturgicznego w Warszawie powstała z troski o poziom muzyki liturgicznej w polskich parafiach. Działa przy klasztorze dominikanów na Służewie już od 11 lat. "Chcemy, żeby animatorzy muzyki liturgicznej coraz głębiej rozumieli, że współtworzenie muzyki w kościele jest służbą, że potrzeba zarówno dobrego warsztatu muzycznego, jak i zrozumienia, czym jest liturgia, rok liturgiczny i właściwy dobór pieśni" – mówi KAI Urszula Rogala. 

Do Szkoły mogą uczęszczać wszyscy chętni, którzy mają "słuch muzyczny" – to można sprawdzić podczas wstępnych przesłuchań. "Program jest dostosowany do nauczania dorosłych, ale zdarzają się również młodsi uczestnicy. Zapraszamy zarówno tych, którzy chcą prowadzić schole i chóry parafialne, jak też tych, którzy chcą śpiewać w chórze i podnieść swoje umiejętności muzyczne oraz zrozumieć lepiej liturgię, aby jej służyć" – zachęca w rozmowie z KAI Urszula Rogala. 

Absolwenci Szkoły często śpiewają w chórach parafialnych lub scholach, czasem je prowadzą. Niezależnie od stopnia zaangażowania, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętności mogą wpływać na kształt muzyki liturgicznej w ich parafiach. "Większość uczestników naszej Szkoły mieszka na co dzień w Warszawie i okolicach, ale jest również grupa dojeżdżająca z innych miast" - wskazuje współzałożycielka i koordynatorka projektu. 

W programie Szkoły można znaleźć zarówno przedmioty rozwijające warsztat muzyczny, takie jak czytanie nut głosem, emisja głosu, teoria muzyki czy dyrygowanie, jak i wykłady dotyczące liturgii, takie jak teologia liturgii czy dobór repertuaru.

– W ciągu tych jedenastu lat w Szkole uczyło się około sześćset osób z różnych parafii. Wierzymy, że dzięki temu ziarno świadomości, jak ważna jest liturgia i jej forma, zostało w tych miejscach zasiane, a kolejne lata przyniosą jeszcze więcej dobrych owoców. Poziom formy liturgii jest bardzo ważny, zwłaszcza że dla wielu katolików niedzielna Eucharystia jest jedyną formą modlitwy w ciągu tygodnia i warto, żeby ten czas modlitwie sprzyjał – podkreśla Urszula Rogala. 

Cały program realizowany jest na pierwszym i drugim roku, natomiast jest możliwość przedłużenia nauki na trzeci rok, w celu pogłębienia zdobytych umiejętności, zwłaszcza w zakresie prowadzenia scholi, rozwoju wokalnego i czytania nut głosem. 

Na pierwszym roku zajęć uczestnicy poznają podstawy czytania nut głosem, zdobędą podstawową wiedzę z zakresu teologii liturgii, roku liturgicznego i przepisów liturgicznych dotyczących muzyki kościelnej. Nauczą się też właściwie dobierać pieśni do konkretnych liturgii i jej części. To czas na poznawanie i rozwijanie swojego głosu podczas indywidualnych i grupowych lekcji emisji głosu. Nauczą się podstaw dyrygowania scholą. Nie tylko rozszerzą swoją wiedzę na temat liturgicznych pieśni tradycyjnych, chorału gregoriańskiego i pieśni czterogłosowych, w tym prawosławnych, ale będą także mieli okazję sami brać udział w ich wykonywaniu, wspólnie ze specjalistami. Doświadczą też śpiewu w dużym chórze.

Zajęcia odbywać się będą w wybrane weekendy od października 2024 r. do czerwca 2025 r.

Więcej informacji o Szkole znaleźć można na stronie www.spiew.dominikanie.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 8 grudnia

II Niedziela Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Tylko im się wydawało?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter