16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: wręczono nagrody Fundacji "SPES"

Ocena: 0
917

Krystyna Szajer, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia i senator Czesław Ryszka otrzymali Nagrody Społeczne im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za rok 2015, przyznawane przez Fundację "SPES".

2016-06-01 12:42
am / Warszawa (KAI), mz

Spotkanie zorganizowane w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie połączone było z dyskusją nt. dziedzictwa prymasa, z okazji 35. rocznicy jego śmierci.

Podczas sesji Klubu Debaty Obywatelskiej „Pochwała inteligencji w Wilanowie” wręczono Nagrody Społeczne im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za rok 2015. Kapituła Nagrody przyznała ją senatorowi Czesławowi Ryszce za realizację nauczania Prymasa Tysiąclecia w publicystyce i twórczości literackiej oraz Krystynie Szajer z Instytutu Prymasowskiego za wierną służbę Prymasowi Tysiąclecia.

Krystyna Szajer przez 22 lata zajmowała się spisywaniem nauczania kard. Wyszyńskiego. – Byłyśmy do dyspozycji w każdej chwili, praca nieraz trwała dzień i noc – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że już niedługo kard. Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym.

Jak podkreśliła, choć mija 35 lat od jego pogrzebu, prymas ciągle żyje. – Prymas żyje w narodzie, w nas, w naszym Instytucie – powiedziała Krystyna Szajer. Zdaniem laureatki, kard. Wyszyński miał wyczucie narodu i tego, co trzeba zrobić, by naród żył na poziomie, dlatego – jak podkreśliła – jego nauka będzie ciągle aktualna. – Widać, że ksiądz prymas jest potrzebny, ciągle aktualny i coraz więcej się o nim słyszy. Był wspaniałym człowiekiem – powiedziała.

Drugi laureat, Czesław Ryszka, autor ok. 80 książek, dziennikarz, senator, powiedział, że Prymas Tysiąclecia jawi się jako wzór wybierania dobra. – Na trudne czasy Pan Bóg zawsze posyła wielkich ludzi. I na te czasy walki komunistów z Kościołem był kard. Wyszyński. Dzisiaj każdy ma wolny wybór między dobrem i złem, kiedyś każdy był przymuszony, by wybierać zło – powiedział laureat.

Senator Ryszka przyznał, że od wielu lat czeka na beatyfikację kard. Wyszyńskiego, bo jest to najwybitniejsza postać kościoła w Polsce w XX wieku, obok Jana Pawła II i prymasa Hlonda. – Dla mnie bardzo ważne są jego "robocze hasła" – zawierzyć wszystko Matce Bożej, postawić wszystko na Maryję, a ona pomoże rozwiązać każdą sprawę. I faktycznie w życiu prymasa Matka Boża zawsze zwyciężała. Dzięki pobożności maryjnej prymas zwyciężał i uczył nas zwyciężać – powiedział.

Po uroczystości wręczenia nagród odbyła się dyskusja panelowa: „Czy Polacy są gotowi na przyjęcie dziedzictwa Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego?”, w której uczestniczyli dr Ewa Czaczkowska, Miłosz Gałecki, senator Ryszka, dr hab. Paweł Skibiński i prof. Jan Żaryn, który podkreślił, że wśród niewątpliwie ogromnego dziedzictwa kard. Wyszyńskiego warto zwrócić uwagę na jego pobożność. – Właśnie w tej pobożności okazuje się, że jest faktyczna dawka szczęścia, takiego codziennego, w życiu rodzinnym, w relacjach międzyludzkich – to wszystko wynika z zaufania i pobożności polskiej, jak jej nie zatracimy, to będzie dobrze – powiedział prof. Żaryn.

Jak dodał, "jeżeli nasz naród chce zrozumieć swoją tożsamość, zanurzać się w swojej polskości, to musi odwoływać się do postaci, które są drogowskazem, a bez wątpienia jest nim kard. Wyszyński".

Sesja w ramach "Klubu Pochwała inteligencji w Wilanowie" jest częścią wilanowskiego Sympozjum Pro Publico Bono pt. „Pamięć i Tożsamość Rzeczypospolitej – w stronę dziedzictwa Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego”, które jest równocześnie wydarzeniem otwierającym IX Dni Dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Kolegium Wigierskiego oraz Fundacji „SPES”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter