21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Triduum Paschalne w Warszawie

Ocena: 0
1310

Przedstawiamy program centralnych uroczystości i nabożeństw Triduum Paschalnego w archidiecezji warszawskiej.

2016-03-21 15:12
ACI / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

WIELKI CZWARTEK – 24 marca

Rano o godz. 10.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej uroczystej Mszy świętej z poświęceniem Krzyżma świętego. Księża odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie – jest to bowiem dzień ustanowienia Eucharystii i szczególne święto kapłanów, którzy bardzo licznie gromadzą się w katedrach i wspólnie z biskupem odprawiają Eucharystie.

Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej o godz. 18.00.


WIELKI PIĄTEK – 25 marca

W Wielki Piątek w kościele akademickim św. Anny, w godz. 8.00-9.30, będzie spowiadał kard. Nycz.

Liturgia Męki Pańskiej w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona o godz. 17.00 pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego.

O godz. 20.00 rozpocznie się Warszawska Droga Krzyżowa. Przejdzie następującą trasą: kościół św. Anny – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście – kościół akademicki św. Anny. Rozważania na tegoroczną Warszawską Drogę Krzyżową przygotował aktor Radosław Pazura, a ich tematem będzie Miłosierdzie Boże.

Na zakończenie nabożeństwa, przed kościołem św. Anny kard. Nycz wygłosi słowo pasterskie, a następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.


WIGILIA PASCHALNA

Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, będzie odprawiona w archikatedrze warszawskiej w sobotę 26 marca o godz. 20.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.


NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 27 marca

Rezurekcja w archikatedrze warszawskiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 27 marca rozpocznie się godz. 6.00 – Mszy z procesją rezurekcyjną będzie przewodniczył proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.

Natomiast uroczysta suma pontyfikalna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 11.00. Mszy świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

Wcześniej, o godz. 6.00 metropolita warszawski będzie przewodniczył Mszy i procesji rezurekcyjnej w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie.

Procesje rezurekcyjne w Wielkanoc poprowadzą również biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Bp Piotr Jarecki w parafii Narodzenia NMP w Komorowie, a bp Rafał Markowski w parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Obie rozpoczną się o godz. 6.00 rano.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter