16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny

Ocena: 0
1352

Duszpasterstwa osób stanu wolnego w pierwszą niedzielę Adwentu (27 listopada) rozpoczynają m.in. w Warszawie po raz kolejny Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny.

2016-11-22 12:10
lk, niejeden.pl / Warszawa, mz

Inicjatywa jest odpowiedzią na współczesny problem życia w pojedynkę, dotykający coraz więcej osób, zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Organizatorzy zapraszają do dołączania tej intencji do modlitw indywidualnych i wspólnotowych.

Organizatorzy inicjatywy wskazują, że "cywilizacja singli" jest swoistym znakiem naszych czasów. W Unii Europejskiej osoby żyjące w pojedynkę stanowią już najliczniejszą grupę spośród wszystkich gospodarstw domowych. Według danych Eurostatu z 2014/2015 r. jest to już 32,7 proc. i dotyczy głównie wielkich miast. Okazuje się jednak, że większość takich osób chce zawszeć małżeństwo i założyć rodzinę, a powody ich samotności są bardzo różne.

Dlatego oprócz istniejącego już tygodnia modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, potrzeba także wprowadzenia stałej modlitwy o nowe rodziny, wspierającej realizację podstawowego powołania danego każdemu człowiekowi, czyli powołania do małżeństwa.

Modlitwa o nowe rodziny zawiera w sobie modlitwę o nowe małżeństwa, wychodzi jednak dalej, ukazując potrzebę i wartość (od)budowania rodziny.

Inspiracją do treści Modlitwy o Nowe Rodziny jest modlitwa św. Jana Pawła II o odbudowę rodziny wypowiedziana w 1991 r. w Warszawie, jego adhortacja "Familiaris consortio" oraz homilia papieża Franciszka rozpoczynająca synod biskupów o rodzinie.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania na radosne, rodzinne święta, na narodziny Nowego Życia, na najbliższe spotkanie wcielonego Boga z człowiekiem – i potrwa do 4 grudnia. Organizatorzy zapraszają również do dołączania tej intencji do modlitw indywidualnych i wspólnotowych.

Na Tydzień złoży się kilka różnych inicjatyw prowadzonych w stołecznych kościołach. Rekolekcje dla singli 26+ pod hasłem "Na co czekasz?" odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę (25-27 listopada) o godz. 18.30 w parafii Najświętszego Zbawiciela (Plac Zbawiciela), gdzie odbędzie się też rozpoczęcie i zakończenie inicjatywy.

Codziennie o godz. 19.00 w Sanktuarium MB Łaskawej (Stare Miasto ul. Świętojańska 10) odmawiany będzie różaniec w intencji nowych rodzin.

Tamże, we wtorek 29 listopada o godz. 20.00 Duszpasterstwo DwoJedno zaprasza z kolei na Mszę św. w intencji znalezienia potrzebnych łask dla wszystkich poszukujących żony lub męża za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Po Eucharystii odbędą się warsztaty w grupacy na temat budowania zaufania w relacjach.

W środę 30 listopada modlitwa o nowe rodziny odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, a po Eucharystii zaplanowano otwarte spotkanie w kościele dolnym dla zainteresowanych organizacją nowych inicjatyw dla dorosłych chrześcijan żyjących w pojedynkę.

W kolejnych dniach o nowe rodziny modlić się będą wierni m.in. w kościele pw. Zesłana Ducha Świętego na Bielanach (czwartek, godz. 18.30) i w sanktuarium MB Różańcowej (parafia św. Dominika na Służewie, sobota godz. 18.00). W piątek z kolei bp Michał Janocha poprowadzi nieszpory i odprawi Mszę św. w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich (godz. 18.00).

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny zrodziła się oddolnie w warszawskich duszpasterstwach dorosłych stanu wolnego, organizujących od 2015 r. m.in. cykliczne rekolekcje dla singli i wiele innych spotkań, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem.

W rekolekcjach w marcu br. w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie codziennie wzięło udział ponad tysiąc singli 26+, również z peryferii Kościoła. Zaproszenie do obchodów pierwszego Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny przyjęli w 2015 r. m.in. bp Rafał Markowski i ówczesny nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Tekst modlitwy i więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na stronie www.niejeden.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter