28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: rocznica stanu wojennego na Pradze

Ocena: 0
1717

W wigilię wprowadzenia stanu wojennego 12 grudnia w katedrze św. Floriana odbyły się obchody upamiętniające 34. rocznicę zamachu na obywatelską wolność i ludzką solidarność.

2015-12-13 16:05 pg, sg
fot. Paweł Gürtler/Idziemy

Uroczystość „A jednak zwyciężyliśmy” rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. Podczas homilii przypominał wydarzenia sprzed 34 lat, ale przede wszystkim prosił, abyśmy byli gotowi także dziś na takie poświęcenie i takie świadectwo, jakie dali niezłomni obrońcy wolności i solidarności w czasach komunistycznej okupacji. Być może potrzebne będzie bohaterstwo, ale trzeba nam zacząć od zwykłej ludzkiej solidarności. Biskup warszawsko-praski nawiązał tym samym do niedzielnej Ewangelii. – Jeśli mając dwie suknie, nie umiemy jednej oddać potrzebującemu, gdzie nasza solidarność? Jeśli, mając możliwości i władzę, nie powściągniemy apetytu na jej powiększenie kosztem poddanych, nie ograniczymy naszych korzyści do tego, co nam przysługuje, gdzie nasza uczciwość i poszanowanie wolności innych? „Solidarność” zaczęła się przecież nie od górnolotnych postulatów politycznych, ale z poczucia niesprawiedliwości wywołanego podwyżką cen żywności. – Abp Hoser upomniał ludzi władzy i służb aparatu państwowego, że ich misją jest służba, a nie panowanie. Przypomniał, że stan wojenny w duszach ludzkich wywołał większe rany niż w ich ciałach. Zabił rodzącą się nadzieję, zainicjował masową emigrację. Zaznaczył też jednak, że nic na tym świecie nie dzieje się poza Bożą Opatrznością. Pan jest z nami w każdym naszym utrapieniu i czasem właśnie cierpienie jest chwilą najbliższego z nim złączenia, które owocuje prawdziwym uzdrowieniem. Wszystko to dzięki Jego miłosierdziu, a skoro jest miłosierny, to i my powinniśmy nieść miłosierdzie.

Po Mszy zgromadzeni obejrzeli wywiad ze śp. Anną Walentynowicz, w którym opowiadała o pierwszych dniach strajku w sierpniu 1980 roku i o ówczesnych nieporozumieniach z Lechem Wałęsą. Następnie uhonorowano działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy tego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN odebrali odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Marię Borowską, Eleonorę Mroczkowską i Jolantę Strzałkowską. Medalem "Zło Dobrem Zwyciężaj", przyznawanym przez Ogólnopolski Komitet Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszko, odznaczeni zostali ks. płk Marek Pietrusiak, Piotr Szczepanik, Ewa Dałkowska i Ewa Fedyszak-Radziejowska.  Uroczystość zakończył koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter