19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Prymas z Czech u dominikanów z Freta

Ocena: 0
2578
Na znaczenie obecności Boga w historii, a zwłaszcza w jej trudnych chwilach zwrócił uwagę Prymas Czech, kard. Dominik Duka OP sprawując 15 marca Mszę świętą w warszawskim kościele św. Jacka.
20150315 13:43
st (KAI) / Warszawa, mz
  
Ta dominikańska świątynia została doszczętnie zniszczona podczas Powstania Warszawskiego, a w jej ruinach swój grób znalazło ponad tysiąc osób. Arcybiskup praski przybył do stolicy Polski w związku z jutrzejszą uroczystością przyznania mu przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie doktoratu honoris causa.

Wychodząc od niedzielnych czytań liturgicznych wiążących upadek świątyni jerozolimskiej i niewolę babilońską z niewiernością ludu wybranego kard. Duka zaznaczył, że skłaniają one do głębokiej refleksji osobistej i wspólnotowej. Podobne uczucia zawiera czytany w Wielki Piątek fragment lamentacji Jeremiasza. Prymas Czech porównał płacz mieszkańców Jerozolimy z płaczem mieszkańców Warszawy i innych zniszczonych podczas II wojny światowej miast polskich, a także z lamentem i bólem osób zmuszonych do opuszczenia swoich małych ojczyzn na kresach Rzeczpospolitej na skutek dyktatu Stalina. – Mimo to św. Paweł zapewnia nas o wierności Boga: „Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni” – mówił.

Arcybiskup praski powiązał te słowa z żarliwą modlitwą św. Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku na placu Piłsudskiego skierowaną do Ducha Świętego, by odnawiał oblicze ziemi ojczystej. – Sądzę, że ten kto tych słów słuchał, nigdy nie będzie wątpił w moc słowa Bożego, które stwarza, burzy i odnawia. Zawsze jest to słowo miłości i miłosierdzia – powiedział kard. Duka.

Odnosząc się do słów odczytanej Ewangelii, prymas Czech podkreślił odniesienie w nich do wiary. Przypomniał jej znaczenie w dramatycznych dziejach narodu polskiego. – To właśnie wiara podtrzymywała obrońców Westerplatte. To wiara umacniała armię generała Andersa pod Monte Cassino. To wiara umacniała Armię Krajową. To wiara powołała do życia „Solidarność” i przywróciła wolność waszej ojczyźnie oraz całej Europie położonej za Murem Berlińskim. Był to dar Bożej miłości i łaski – zaznaczył arcybiskup praski. Wyjaśnił, że przypomina o tych wydarzeniach, gdyż niedługo obchodzić będziemy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dodał, że pomimo, iż nie przyniosła ona Polsce ani pokoju ani też wyzwolenia, to jednak dzisiejsza liturgia pozwala powiedzieć: „Raduj się Jerozolimo!”, czy też: „Gaude Mater Polonia!”.

W sobotę 14 marca kard. Dominik Duka sprawował Mszę w prowadzonej przez dominikanów parafii pw. św. Dominika na warszawskim Służewie. Spotkał się ze wspólnotą tamtejszego klasztoru, zaś na zaproszenie Instytutu Tomistycznego wygłosił wykład publiczny o historii Kościoła w Republice Czeskiej i jego związkach z Kościołem w Polsce.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -