20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa pracowników służby zdrowia

Ocena: 0
671

– Lekarz nie powinien ulegać koniunkturalizmowi, ale zawsze szukać prawdziwego dobra pacjenta – powiedział abp Henryk Hoser SAC podczas dorocznego spotkania pracowników służby zdrowia.

2016-10-21 10:00
mag / Warszawa (KAI), mz
fot. Pixabay.com

Z okazji przypadającego w tym tygodniu wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego, w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze odbyło się spotkanie, które zainaugurowała uroczysta liturgia pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego.

W homilii zwrócił on uwagę, że obok wymiaru somatycznego człowiek ma jeszcze przestrzeń duchową, która decyduje o jego godności. – Nie możemy posługiwać się jedynie psychologią horyzontalną, ponieważ ona jest niewystarczająca, ona nie uczy nas autentycznej mądrości. Tę zdobywamy dopiero doceniając wymiar ducha, który stanowi integralną część struktury człowieka – przekonywała abp Hoser. Podkreślił, że ludzie stają się w pełni dojrzali tylko wówczas, kiedy rosną w kierunku Boga, który jest praźródłem mądrości.

Przestrzegł również personel medyczny przed koniunkturalizmem. – Trzeba być silnym i jednoznacznym w swoich poglądach, a swoje zdanie budować na prawdzie obiektywnej, która się nie zmienia wraz ze zmianą ekip rządzących, ze zmianą szefów czy zarządu instytucji, w której się pracuje – powiedział duchowny.

Przyznał, że taka postawa rodzi opozycję, ale, jak stwierdził, jest pasjonującą przygodą. – Jezus powiedział swoim uczniom: "Biada wam, gdy wszyscy o was dobrze mówić będą", bo to oznacza, że człowiek wszystkim się kłania, a to jest niewykonalne. W związku z tym warto zmagać się z opozycją w swoim środowisku pracy – stwierdził duchowny przypominając, że ludzkie życie jest bojowaniem. – Stawiajmy zatem czoło temu wszystkiemu, co pomniejsza człowieka – zaapelował.

Zachęcał on również doświadczonych pracowników służby zdrowia do dzielenia się z młodszymi adeptami sztuki medycznej swoją wiedzą i doświadczeniem. Podkreślił wartość relacji mistrz-uczeń.

Po liturgii w podziemiach katedry odbyła się uroczystość wręczenia medali "Zasłużony dla Diecezji Warszawsko-Praskiej". Wyróżniono trzynaście osób i instytucji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -