29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa-Praga: ponad 14 tys. osób na Festiwalu Narodów

Ocena: 0
1418

Ponad 14 tys. osób z wielu krajów wzięło udział w wydarzeniu centralnym Tygodnia ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej, które odbyło się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie. Festiwal Narodów przebiegał pod hasłem "Betlejem".

2016-07-24 10:25
mag / Warszawa (KAI), rk
fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

– Podobnie jak ponad dwa tys. lat temu przedstawiciele różnych narodów i stanów stanęli przed nowonarodzonym Panem, tak my z całego świata chcemy wspólnie wielbić Boga. Jest to więc wielkie święto wiary i młodości, ukazujące uniwersalizm Kościoła – powiedział dyr. diecezjalnego centrum ŚDM, ks. Emil Parafiniuk

Festiwal Narodów rozpoczął się programem ewangelizacyjnym. – Doświadczając radości ze wspólnie przeżywanej wiary nie możemy zapominać, że w centrum wydarzenia pozostaje Chrystus. Chcemy więc otwierać się na Jego łaskę tak, jak ona przychodzi – powiedział ks. Michał Dziedzic.

Następnie pielgrzymi z poszczególnych państw przeszli w kolorowym korowodzie. Był balet z Korei, tańce afrykańskie i muzyka z wysp Pacyfiku, w rytm której zgromadzeni tańczyli i wymachiwali flagami. 

W tym samym czasie w strefie ciszy trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. – Radość wynikająca z bycia ze sobą zawsze wypływa ze spotkania z Bogiem a to dokonuje się w atmosferze osobistej modlitwy i skupienia. W związku z tym takie miejsce stanowi integralną całość Festiwalu Narodów – powiedział bp Marek Solarczyk

Przygotowano również strefę powołaniową, gdzie na zainteresowanych czekały osoby konsekrowane z 24 zgromadzeń z terenu diecezji warszawsko-praskiej. – Nie wszędzie w Polsce i na świecie są obecne siostry czy bracia zakonni, jest to więc doskonała okazja, by poznać konkretne zgromadzenie, porozmawiać z osobami, które żyją danym charyzmatem, czy w końcu nabyć jakieś książki, foldery bądź drobne gadżety – zwróciła uwagę s. Zuzanna, ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. 

Na chętnych do pojednania się z Bogiem czekało ok. stu kapłanów, którzy spowiadali nie tylko po polsku, ale także po angielsku, francusku, hiszpańsku, portugalsku czy ukraińsku. – Dla wielu wspólna modlitwa i dzielenie się wiarą były impulsem do tego, by skorzystać z Bożego Miłosierdzia. Spowiedzi były bardzo głębokie – wyznał ks. Łukasz Mazurek MIC.

Centralnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. sprawowana w języku łacińskim, którą koncelebrowało 10 biskupów (z Francji, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Indonezji, Korei Południowej, Wenezueli, Ghany) i 300 kapłanów. Liturgii przewodniczył abp Henryk Hoser. Nawiązując w homilii do słów św. Pawła Apostoła bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na powszechny wymiar Kościoła, który wszędzie jest ten sam, chociaż nie taki sam. - Jest On wielką rodziną, która przyjmuje wszystkich, bez względu na pochodzenie. „Wszyscy bowiem jesteśmy kimś jednym w Chrystusie Jezusie" uczył nas Apostoł Narodów – przypomniał abp Hoser. Zapewaniał jednocześnie młodych, że Kościół jest ich Domem i Ojczyzną. – Zawsze jesteście w nim u siebie! – podkreślił.

Msza św., podobnie jak całe spotkanie, była symultanicznie tłumaczona na cztery języki: angielski, francuski, hiszpański i ukraiński.

Festiwal narodów zgromadził ludzi w różnych wieku i różnym doświadczeniem. Dla wielu Polaków, którzy z różnych względów nie wybierają się do Krakowa była to okazja przede wszystkim doświadczenia ŚDM w pigułce. – Chcieliśmy poczuć jedność z Kościołem Powszechnym. Doświadczyć młodości i radości wiary, oraz poznać nowych ludzi – dzielili się uczestnicy wydarzenia centralnego na Tarchominie.

W czasie całego Festiwalu Narodów posługiwało ponad 200 wolontariuszy zaangażowanych w służbach: logistycznej, porządkowej muzycznej, tłumaczeń i medycznej. – Pomimo, że jesteśmy w stałym pogotowiu by nieść pomoc, to wydarzenie także dla nas jest okazją do spotkania z Bogiem. Chcieliśmy podzielić się z innymi naszymi zdolnościami i umiejętnościami – dzielili się wolontariusze.

Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia czuwały służby mundurowe.

Po liturgii odbył się koncert Maleo Reggae Rockers. Całość zwieńczył Apel Jasnogórski, przed którym nastąpiło uroczyste posłanie pielgrzymów na ŚDM w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter