29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa-Praga: obchody srebrnego jubileuszu diecezji

Ocena: 0
700

W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyły się centralne uroczystości srebrnego jubileuszu diecezji warszawsko-praskiej, która powstała w wyniku reorganizacji struktur Kościoła w Polsce.

fot. Michał Ziółkowski

Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosił ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser SAC. W uroczystościach wzięli także udział poprzedni pasterze diecezji – biskup senior Kazimierz Romaniuk i abp Sławoj Leszek Głodź, obecny biskup pomocniczy Marek Solarczyk, inni biskupi z metropolii warszawskiej, bp Józef Guzdek z Ordynariatu Polowego i sekretarz KEP bp Artur Miziński.

Nawiązując do nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, w wyniku którego w roku 1992 powstała diecezja warszawsko-praska, kard. Nycz podkreślił wkład w budowanie młodego Kościoła lokalnego jej pierwszego ordynariusza, bp. Kazimierza Romaniuka. – Dzięki ogromnej wiedzy na temat wielkiej archidiecezji warszawskiej zdołał on od podstaw stworzyć ten "dom" – ten Kościół na Pradze w przeciągu dziesięciu lat swojego pasterzowania, tworząc wszystkie struktury i ożywiając je nowymi ludźmi i pomysłami – wyraził uznanie metropolita warszawski.

Na znaczenie diecezji i parafii jako miejsca, w którym dokonuje się troska o zbawienie konkretnego człowieka zwrócił z kolei uwagę zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, abp Sawa. Przyznał, że w porównaniu z wiecznością 25 lat to niewiele, jednak, jak stwierdził, "w sensie eklezjalnym, liturgicznym i socjologicznym jest to długi czas". – Każdego dnia, więcej, w każdej minucie, a nawet sekundzie dzięki pracy wszystkich, którzy są aktywni w diecezji, na czele z biskupem, dokonuje się przemiana pojedynczego człowieka, a więc to, co miało miejsce na Golgocie, kiedy łotr uznając w umęczonym Chrystusie Syna Bożego, usłyszał: "Dziś będziesz ze Mną w raju" – zauważył abp Sawa.

Były ordynariusz warszawsko-praski, a obecnie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wyraził uznanie dla wszystkich, którzy przez te lata budowali wspólnotę diecezjalną po prawej stronie Wisły. Podkreślił, że w Kościele nie liczy się pastorał, ale posługa. Zwrócił uwagę, że zarówno w życiu cywilnym, jak i duchownym nie praca jest największym trudem, ale atmosfera, w jakiej się pracuje. – Nie ujmując innym diecezjom, nigdzie indziej nie spotkałem tak oddanego duchowieństwa, a więc kapłanów i osób konsekrowanych, jak tu na Pradze – wyznał abp Głódź. Życząc obfitości Bożego błogosławieństwa, powiedział: – Idźmy w przyszłość z Matką Bożą Zwycięską i innymi patronami diecezji, którą od dwunastu lat noszę w swoim sercu.

GALERIA

– Niech czas jubileuszu będzie dla nas zobowiązaniem na przyszłość – podsumował abp Hoser. Zachęcał w homilii, by uroczystości rocznicowe były źródłem ogromnej radości, satysfakcji i nadziei, że to, co zostało zapoczątkowane, będzie kontynuowane w jeszcze lepszy sposób. – By następne dwadzieścia pięć lat było odpowiedzią na dzisiejsze wyznanie Jezusa i Zbawiciela, które streszczają się w słowach z Psalmu 40: „Oto idę, abym spełniał wolę Twoją, Boże” – powiedział biskup warszawsko-praski. Podkreślił, że Bóg nieustannie towarzyszy człowiekowi, posyłając Ducha Świętego, „byśmy zmartwychwstawali i by Słowo stawało się Ciałem”.

Abp Hoser wyraził również wdzięczność byłym ordynariuszom, jak też poszczególnym stanom w Kościele i grupom duszpasterskim, podkreślając, że dokonania 25-lecia są wynikiem działania wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osób konsekrowanych, wolontariuszy, członków ruchów i wspólnot apostolskich, rodzin katolickich, dzieci, młodzieży i dorosłych. Zwrócił przy tym uwagę na ogromny wkład ludzi chorych i cierpiących. – Ich modlitwa i ofiara dociera do niebios i wyprasza łaski uczynkowe i uświęcające. Szczególne zasługi na tym polu mają siostry karmelitanki z Osin Nowych, których modlitwa ciągle nam towarzyszy. Jest to jedyny w diecezji klasztor kontemplacyjny – wspomniał.

W czasie uroczystości biskup warszawsko-praski specjalnym medalem odznaczył marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz starostę wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego. Z kolei on sam od marszałka otrzymał medal „Pro Masovia”.

Przed liturgią w auli kurialnej odbyło się spotkanie, w czasie którego wyróżniono okolicznościowymi medalami najbardziej zasłużone osoby, instytucje diecezjalne oraz kapłanów, którzy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przyczynili się do budowy obiektów sakralnych.

Obchody jubileuszowe rozłożone były na trzy dni. Rozpoczęły się 23 marca na poziomie dekanatów. Drugiego dnia trwało świętowanie w parafiach, zaś trzeciego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter