12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa-Praga: dziewiąta rocznica ingresu abp. Hosera

Ocena: 0
622

– Ojcostwo i macierzyństwo duchowe to integralne części chrześcijańskiego powołania – powiedział abp Henryk Hoser SAC. Z okazji dziewiątej rocznicy ingresu do katedry warszawsko-praskiej przewodniczył on uroczystej Mszy świętej w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana. Liturgia była także zapowiedzią jego imienin, które przypadają 14 lipca.

fot. ks. Henryk Zieliński

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że każdy człowiek uczestniczy w stwórczym darze przekazywania życia. – Jednym z głównych zadań ziemskiej egzystencji ludzkiej osoby, bez względu na stan Kościoła w którym żyje, jest posiadanie potomstwa. Człowiek rodzi życie nie tylko w małżeństwie, a więc na płaszczyźnie biologicznej, ale jest również zaproszony, by przekazywać życie na poziomie ducha. Świadczą o tym chociażby słowa Prymasa Tysiąclecia, który zwracał się do wiernych słowami "Dzieci Boże – Dzieci moje" – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Wskazał również na rodzinę jako model budowania wspólnoty Kościoła. – Pan Bóg stworzył człowieka w relacjach, stąd duch rodzinny, który powinien nas charakteryzować, jest ogromną siłą solidarności, lojalności, współpracy, szukania tego, co dobre – nawet jeśli to dobro nie wydaje się od razu osiągalne – powiedział duchowny.

Podsumowując miniony rok, abp Hoser podziękował również wszystkim stanom, począwszy od biskupów, poprzez kapłanów, osoby życia konsekrowanego aż po wiernych świeckich, za współpracę w budowaniu Kościoła lokalnego. – Dziękuję za wszystkie odważne decyzje, które podejmowaliśmy, za wszelkie wysiłki, które wkładaliśmy, by osiągnąć ewangeliczne cele – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Przyznał, że starał się, by największy nacisk zawsze był położony na realizację zadań duchowych. – Taka jest nasza misja jako Kościoła. Wszystkie realizacje czy dzieła materialne mają jedynie służyć celom najwyższym – przypomniał abp Hoser.

Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste "Te Deum".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter