29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: pogrzeb abp. Jeremiasza

Ocena: 0
834

– Święci ludzie odchodzą w okresie wielkanocnym – powiedział abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski w środę podczas uroczystości pogrzebowych abp. Jeremiasza. Wybitny duszpasterz, naukowiec i ekumenista zmarł 17 kwietnia, w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, po wieloletnich zmaganiach z chorobą nowotworową.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Metropolita Sawa podkreślił, że abp Jeremiasz realizował swoje ziemskie życie z zaufaniem służąc Bogu, również w czasie wielkiego cierpienia i zmagania się z chorobą. – To, co jest w naszym życiu bolesne, powinniśmy oddać Synowi Bożemu wiszącemu na krzyżu – zaznaczył zwierzchnik polskiego prawosławia. Dodał, że tak właśnie robił zmarły prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Wśród zasług abp. Jeremiasza abp Sawa wymienił umiejętność budowania wokół siebie "świątyni dusz ludzkich". – Mówiliśmy o nim "Nasz władyka". To było serdeczne określenie, a zarazem najwyższe wyróżnienie (...). Święci ludzie odchodzą w okresie Wielkanocnym – stwierdził duchowny, zaznaczając, że cechami charakteryzującymi prawosławnego arcybiskupa były wielka wiara, skromność i szacunek dla drugiego człowieka.

Metropolita Sawa podkreślił, że każda osoba wierząca powinna naśladować Chrystusa, który wołał: „Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”. – Tak trzeba realizować Bożą wolę, tak żył abp Jeremiasz – podsumował.

Podczas uroczystości pogrzebowych głos zabrał również abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, który podkreślił, że zmarły był człowiekiem dialogu, intelektualistą i erudytą, który potrafił dostrzegać to, co dobre w drugim człowieku.

Duchowny dodał, że abp. Jeremiasz zawsze obnażał kłamstwo, obłudę i absurdy, ponieważ w sprawach dotyczących zbawienia był zdecydowany i radykalny. – Zawsze dawał świadectwo, że wiara, nauka i rozum mogą działać wspólnie – powiedział abp Abel.

W uroczystości uczestniczyli zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec – przewodniczący PRE, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp Grzegorz Ryś – krakowski biskup pomocniczy, bp Krzysztof Nitkiewicz – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i bp Michał Janocha – warszawski biskup pomocniczy.

Ciało zmarłego spocznie na Cmentarzu Wolskim.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach na Białostocczyźnie. Był biskupem diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W latach 1996-2002 i 2008-2012 rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej (w latach 2001-2016).

Jako biskup wrocławski i szczeciński przyczynił się do wzniesienia na terytorium diecezji kilku nowych obiektów sakralnych. Współtworzył Bractwo Młodzieży Prawosławnej.

Abp Jeremiasz od lat był bardzo zaangażowany w ruch ekumeniczny, stając się jednym z jego głównych animatorów w Polsce. W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 2001 r. współprzewodniczył także Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Z ramienia Kościoła Prawosławnego wchodził w skład Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce, gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. Uczestniczył także w organizacji i był wielokrotnym gościem Zjazdów Gnieźnieńskich.

Abp Jeremiasz uczestniczył w licznych międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-91 zasiadał w Komitecie Naczelnym Światowej Rady Kościołów.

Zmarł 17 kwietnia 2017 r. w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, we Wrocławiu po zmaganiach z wieloletnią chorobą nowotworową.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter