11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: podziękowanie za Dni w Diecezjach

Ocena: 0
675

– Potrafiliśmy wszyscy nie tylko zapomnieć o naszych sporach i niesnaskach, ale wspólnie budować jedność – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

2016-09-21 17:18
ar / Polska (KAI), mz

Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza i abp. Henryka Hosera SAC w celu wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie w organizację Dni w Diecezjach, które poprzedziły Światowe Dni Młodzieży.

W ramach podziękowań zaproszeni goście zostali obdarowani upominkami, które wręczali obaj warszawscy biskupi. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, służb mundurowych, a także burmistrzowie, wojewodowie i prezydenci miast. Obecna była też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kard. Nycz zaznaczył, że dzięki przygotowaniom ŚDM organizatorom udało się współpracować dla wspólnego dobra. – W tamtym czasie potrafiliśmy wszyscy nie tylko zapomnieć o naszych sporach i niesnaskach, ale wspólnie budować jedność, wspólnotę z tymi ludźmi, którzy do nas przyjechali. Wszystko wypadło bardzo okazale i jest to wasza zasługa – podkreślił metropolita warszawski.

Punktem kulminacyjnym stołecznych Dni w Diecezjach był, jak zaznaczył kardynał, koncert "Wiara. Nadzieja. Miłość". – Według obliczeń, na początku koncertu było ok. 15 tys. osób, a pod koniec plac był przepełniony, jak podczas beatyfikacji ks. Popiełuszki, więc musiało na nim być ok. 40 tys. osób! To wielka promocyjna robota – ocenił kardynał. Jego zdaniem dzięki temu wydarzeniu niezdecydowani uczestnicy podjęli ostateczną decyzję o wzięciu udziału w ŚDM.

Z kolei abp Henryk Hoser SAC zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży były szkołą współdziałania. – Była to harmonijna współpraca struktur państwowych, samorządowych i kościelnych, co jest właściwie premierą, jeśli idzie o tak szeroki zakres współpracy. I za to dziękujemy, za tę wspaniałą atmosferę, koleżeńską i braterską – zaznaczył biskup warszawsko-praski. Ocenił też, że Dni w Diecezjach i same Światowe Dni Młodzieży to narodowy sukces Polski.

Dni w Diecezjach to uroczystości, które poprzedziły wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wzięło w nich udział ponad 130 tys. młodych z całego świata i ok. 40 tys. wolontariuszy. Do przyjęcia pielgrzymów zgłosiło się ponad 258 tys. rodzin. Przez 30 miesięcy diecezje przygotowywały program, dzięki któremu udało się zaprezentował walory polskich regionów.

Diecezjalne uroczystości trwały od 20 do 24 lipca. Następnie młodzi z całego świata wyruszyli do Krakowa, by uczestniczyć w wydarzeniach centralnych ŚDM z udziałem papieża Franciszka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -