9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: patriarcha Bartłomiej poświęci kamień węgielny pod budowę cerkwi

Ocena: 0
2948

Zwierzchnik światowego prawosławia, arcybiskup Konstantynopola i ekumeniczny patriarcha przewodniczyć będzie w Warszawie uroczystości poświęcenia i położenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi pw. św. Sofii – Mądrości Bożej.

2015-12-04 20:22
mp, tk, orthodox.pl (KAI) / Warszawa, mz
fot. orthodox.pl

Cerkiew powstaje przy ul. Puławskiej 568. Początek wydarzenia o godz. 11.00.

W uroczystości weźmą udział abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski wraz innymi biskupami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Zaproszony jest też prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Uroczystościom przewodniczyć będzie Bartłomiej, arcybiskup Konstantynopola, patriarcha ekumeniczny.

Świątynia zaprojektowana przez warszawskiego architekta Andrzeja Markowskiego ma przypominać słynną Hagia Sophia w Stambule, tylko w mniejszej skali. Przestrzeń cerkwi będzie obejmowała powierzchnię 1100 m kw, jej wymiary to: 36,9 x 30 m, a kopuła osiągnie wysokość 26 m. Ściany zostaną ozdobione mozaikami i freskami.

– Świątynię pod wezwaniem Hagia Sophia, wznosi się w danym kraju zgodnie z tradycją wówczas, gdy Kościół prawosławny jest już mocno zakorzeniony i ma charakter stabilny. Można powiedzieć że Kościół prawosławny na ziemiach polskich, istniejący tu od wieków, po burzliwych czasach komunizmu, teraz w wolnej Polsce taką właśnie stabilność, umożliwiającą mu nieskrępowaną działalność, z pewnością osiągnął – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Doroteusz Sawicki z tegoż Kościoła.

– Będzie to pomnik naszej miłości i wiary następnym pokoleniom – zapowiada z kolei abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski.

Świątynia jest wotum wdzięczności Bogu za dar 25-lecia demokratycznych przemian w Polsce i 90. rocznicę uzyskania przez Kościół prawosławny w naszym kraju statusu autokefalii czyli pełnej kościelnej niezależności od wszelkie władzy zewnętrznej – informuje PAKP. Zaznacza też, że budowla ma być współczesna interpretacją świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule).

Kościół prawosławny w Polsce przed 90 laty właśnie z Konstantynopola przyjął autokefalię, dlatego najwłaściwszą osobą do współcelebrowania jutrzejszej uroczystości jest tamtejszy patriarcha – podkreślają polscy prawosławni.

Wznoszona cerkiew ma być także modlitewnym "podziękowaniem prawosławnym Przodkom, którzy składali swe życie i krew na ołtarzu służby Bogu i Ojczyźnie. Dlatego, jak zapowiadają gospodarze uroczystości w fundamentach warszawskiej Hagii Sophi spocznie zroszona krwią ziemia spod warszawskiej świątyni Św. Trójcy przy ul. Podwale 5. W czasie walk powstańczych 1944 r. dawała ona schronienie bohaterskim obrońcom Warszawy, zaś w ramach popowstańczych represji cerkiew została zburzona. W fundamentach cerkwi zostanie tez złożona ziemia z ul. Wolskiej 138, gdzie w 1944 r. wojska hitlerowskie wymordowały dzieci i wychowawców zlokalizowanego tam prawosławnego sierocińca.

Cerkiew "będzie także upamiętniała prawosławnych obrońców Ojczyzny spod Grunwaldu, Chocimia, Lenino, Monte Casino, prawosławnych powstańców Warszawy, oficerów wymordowanych w Katyniu, Mednoje, Charkowie i wielu innych wiernych synów Rzeczypospolitej" – informuje PAKP.

Prawosławni hierarchowie zwracają uwagę, że wznosząc warszawską świątynię Hagia Sophia, Warszawa i Polska "wchodzi w duchową jedność z najświętszymi zakątkami chrześcijańskiego świata". Dlatego w fundamentach świątyni – obok kamienia węgielnego – złożone zostaną kamienie z Grobu Chrystusa z Jerozolimy i z Góry Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. "Tam Zbawiciel nasz przemienił i zbawił ludzką naturę otwierając przed człowiekiem wrota zbawienia" – tłumaczą polscy prawosławni.

Cerkiew zostanie wzniesiona na granicy Warszawy z gminą Lesznowola, po prawej stronie ul. Puławskiej jadąc w kierunku Piaseczna. Działkę na ten cel Kościół prawosławny zakupił za pieniądze uzyskane z odszkodowania za grunt utracony po wojnie na mocy dekretu Bieruta, przy ul. Wolskiej 139.

Gdy powstanie cerkiew na Ursynowie, wyznawcy prawosławia mieszkający w południowej części Warszawy i w Piasecznie będą mieli znacznie bliżej na nabożeństwa. Obecnie jeżdżą na liturgie do cerkwi św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze lub do cerkwi św. Jana Klimaka na Woli.

Osobą odpowiedzialną i koordynatorem prac jest ks. prot. Adam Siemieniuk. Wykonawcą prac jest warszawska firma Budrem Group Sp. z. o.o.

W Polsce żyje ok. 600 tys. wyznawców prawosławia. Szacuje się, że blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce mieszka na Białostocczyźnie. W Warszawie mieszka ich ok. 30 tys.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter