17 lipca
środa
Anety, Bogdana, Jadwigi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza w 3. rocznicę śmierci kard. Glempa

Ocena: 0
1125

W sobotę o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie Msza święta w intencji zmarłego przed trzema laty kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

2016-01-22 22:28
mip, tk / Warszawa (KAI), mz

Przez cały dzień nawiedzić będzie można grób zmarłego, który w 2013 roku pochowany został w podziemiach bazyliki św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Mszy świętej o łaskę zbawienia i wieczny pokój dla Prymasa Polski będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po liturgii hierarcha będzie się modlił przed sarkofagiem kard. Glempa w podziemiach archikatedry warszawskiej.

Jak informuje KAI Archidiecezjalne Centrum Informacji od rana do późnych godzin wieczornych będzie możliwość modlitwy w podziemiach archikatedry, w których znajduje się miejsce spoczynku śp. kard. Glempa.

Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r., w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury w Inowrocławiu podjął studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i 4-letnie w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W 1967 r. ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskim, miesiąc później otrzymał sakrę biskupią z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim, i prymasem Polski. W 1983 roku otrzymał godność kardynała. Jako opiekun polskiej emigracji odwiedzał Polonię na całym świecie.

W 2007 r. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, tj. do 2009 r. W grudniu tego roku zakończył swoją 28-letnią posługę prymasowską.

Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -