28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza św. z okazji 90-lecia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej

Ocena: 0
593

Bądźcie dobrymi żołnierzami, szlachetnymi pracownikami, wykonując z pasją, profesjonalizmem i poświęceniem powierzone Wam zadania – życzył żołnierzom służącym w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML) biskup polowy Józef Guzdek.

fot. pixabay.com

Ordynariusz wojskowy przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników WIML, obchodzącego w tym roku 90–lecie istnienia.

Eucharystię koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego, m.in. ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan instytutu.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że jubileusz jest dobrą okazją do spojrzenia wstecz i refleksji nad działalnością WIML oraz jego wkładu w rozwój polskiego lotnictwa. Przypomniał, że jednym z twórców Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich, poprzednika instytutu był Józef Piłsudski. – Świadomy wzrastającego znaczenia sił powietrznych na polu walki, powołał do istnienia ośrodek naukowy, którego zasadniczym celem było profesjonalne przygotowanie personelu latającego oraz opieka medyczna nad pilotami – powiedział.

Biskup polowy zwrócił uwagę na sukcesy polskiego lotnictwa w okresie między wojennym. Jako przykłady wymienił m.in. zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury (triumfatorów międzynarodowych zawodów lotniczych w Berlinie w 1932 r.), kpt. Stanisława Skarżyńskiego, który jako pierwszy w 1933 r. pokonał Atlantyk samolotem polskiej konstrukcji oraz udział polskich lotników w Bitwie o Anglię. – Powyższe dokonania należą już do chlubnej przeszłości. Były one możliwe dzięki rozwojowi polskiej medycyny lotniczej, której początki sięgają 1928 r. Zgromadzeni dziś na świętej Eucharystii chcemy dziękować Bogu za trafną decyzję marszałka Józefa Piłsudskiego o powołaniu Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich. Pragniemy równocześnie wspomnieć imiona i okazać wdzięczność tym, którzy przyczynili się do rozwoju Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Prowadzone przez nich badania naukowe oraz opieka medyczna nad polskimi pilotami przyniosły plon stokrotny – powiedział.

Zdaniem ordynariusza wojskowego, zasadniczy cel Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej na przestrzeni ostatnich dziewięćdziesięciu lat nie zmienił się. – Naukowcy i personel medyczny tej instytucji wojskowej prowadząc badania naukowe przy pomocy nowoczesnych urządzeń mają służyć tym, którzy stoją na straży polskiego nieba. Wszyscy jesteście żołnierzami, poświęcacie swoje zdolności, nie żałujecie czasu ani też sił – wszystko czynicie z troską o personelu latającym polskich Sił Powietrznych – podkreślił.

Na koniec życzył pracującym w WIML naukowcom, lekarzom i pielęgniarkom, aby naśladowali dobrego Samarytanina, w służbie chorym i potrzebującym. – Bądźcie dobrymi żołnierzami, szlachetnymi pracownikami, wykonując z pasją, profesjonalizmem i poświęceniem powierzone Wam zadania. Prowadząc badania naukowe, służąc codziennie personelowi latającemu przyczyniajcie się do wzmocnienia Sił Powietrznych polskiej armii – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli dyrekcja, kadra naukowo-badawcza i pracownicy WIML. Do katedry przybył także gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, rektorkomendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W imieniu pracowników instytutu za sprawowaną Eucharystię oraz posługę kapelanów podziękowała płk. dr hab. n. med. Ewelina Zawadzka-Bartczak, dyrektor WIML.

-WIML jest jednym z nielicznych w skali europejskiej ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i klinicznodiagnostycznych, specjalizujących się w problematyce medycyny lotniczej. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego. W 1928 r. Józef Piłsudski, minister spraw wojskowych powołał do życia Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich.

Instytut obecnie prowadzi prace techniczne i naukowo–badawcze nad udoskonaleniem symulatorów, ubiorów lotniczych oraz bezpieczeństwem lotów, w tym tolerancją przyspieszeń, niedotlenieniem wysokościowym, treningiem przeciwprzeciążeniowym, orientacją przestrzenną, widzeniem nocnym czy psychologią lotniczą.
W sferze klinicznej zajmuje się medycyną lotniczą, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki. Instytut dysponuje wyjątkową w skali Europy infrastrukturą badawczą, do której należą m.in. komory niskich ciśnień, symulator GIRO-IPT, komora dekompresyjna, katapulta czy oddana w 2011 r. jedna z najnowocześniejszych na świecie wirówka przeciążeniowa.

Jednym z głównych zadań WIML jest prowadzenie działalności kwalifikacyjnej pilotów polegającej na orzekaniu o zdolności do służby w powietrzu oraz na kwalifikowaniu kandydatów do szkolenia lotniczego i naziemnej obsługi lotów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter