19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: modlitwa o pokój

Ocena: 0
2268

Modlitwę za kraje ogarnięte konfliktami zorganizowała z okazji Światowego Dnia Pokoju warszawska Wspólnota Sant’Egidio. Podobne nabożeństwa odbyły się 1 stycznia na całym świecie.

2016-01-02 11:05
sg
fot. Anna Matlak

Modlitwa rozpoczęła się od odczytania apelu o pokój na placu przed kościołem środowisk twórczych w Warszawie. – Chcemy, aby nasz apel wybrzmiał również poza murami kościoła – podkreśliła na początku Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za warszawską Wspólnotę Sant’Egidio. Następnie uczestnicy nabożeństwa z zapalonymi świecami weszli do świątyni.  

Po modlitwie psalmem 2, odczytane zostało Osiem Błogosławieństw z Ewangelii wg św. Mateusza.

– Spośród błogosławieństw, które rozpoczynają Kazanie na górze, dzisiaj szczególnie wybrzmiewa „Szczęśliwi, którzy zabiegają o pokój, ponieważ oni zostaną nazwani synami Bożymi”. To jest pierwsze błogosławieństwo aktywne. Wszystkie poprzednie dotyczą pewnej sytuacji pasywności – ludzi, którzy są głodni, są w cierpieniu. A tu chodzi o pewną aktywność ­– zauważył w krótkim rozważaniu ks. Grzegorz Michalczyk, duszpasterz środowisk twórczych.

Podkreślił, że czynienie pokoju jest ciągłym zmaganiem. – Jezus przyniósł pokój, ale to jest inny pokój, niż ten, który daje świat. Pokój Jezusa jest rzeczywistością trudną, wymagającą przekraczania siebie – powiedział ks. Michalczyk.

– Sensem ostatecznym tego wezwania do czynienia pokoju są dalsze słowa Kazania na górze, w których bardzo dobrze widać, co to znaczy zaprowadzać pokój według logiki Jezusa: „Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko ząb za ząb. A ja wam mówię: Nie zwalczajcie zła złem, lecz jeśli ktoś cię uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swojego bliźniego, a nieprzyjaciela będziesz nienawidził. A ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za waszych prześladowców, wtedy jesteście dziećmi waszego Ojca, który jest w niebie” – podkreślił duszpasterz.

– Zaangażowanie w czynienie pokoju jest ofiarą, ale przynosi szczęście. Szczęśliwi są ci, którzy czynią pokój, choć ich to dużo kosztuje – przekonywał ks. Michalczyk.

– Jezus Chrystus zostaje w Nowym Testamencie wprost nazwany pokojem. Pisze św. Paweł: „On zniszczył w swoim ciele mur wrogości, dzielący ludzi”. I to jest pokój. Ciało Jezusa na krzyżu jest jedyną przestrzenią w świecie, w której nie ma nienawiści, w której nie ma  muru wrogości. Dzięki zmartwychwstaniu wszyscy możemy tego doświadczyć – zakończył ks. Michalczyk.

Następnie miała miejsce modlitwa za kraje będące w stanie wojny oraz za ofiary wojny i przemocy. Przy śpiewie Kyrie eleison wymieniane były kraje na świecie, w których aktualnie trwają konflikty: Etiopia i Erytrea, Irak, Nigeria, Syria, Ukraina… – Prosimy Cię, aby i nasze serca były przepełnione Twoim pokojem, byśmy nieśli go wszystkim ubogim i szukającym nadziei – modlono się w kościele środowisk twórczych.

Modlitwie o pokój towarzyszyła zbiórka pieniędzy dla tych, którzy cierpią w wyniku wojny. W tym roku fundusze zostaną  przeznaczone na przyjęcie uchodźców, którzy dotrą do Europy dzięki kanałom humanitarnym. Niespełna miesiąc temu Wspólnota Sant’Egidio razem z Federacją Kościołów Ewangelickich we Włoszech, Kościołem Waldensów i we współpracy z rządem włoskim doprowadziła do otwarcia trzech kanałów humanitarnych – w Libanie, Maroku i Etiopii. Dzięki nim już na miejscu będą rozpatrywane wnioski o azyl i przyznawane wizy ze względów humanitarnych, zwłaszcza osobom najsłabszym – kobietom i dzieciom, osobom starszym i chorym. Pozwoli to przetransportować ich w bezpieczny sposób do Europy, unikając ryzyka śmierci w drodze i wykorzystania przez grupy przemytników. Projekt jest w całości finansowany ze środków prywatnych i obejmuje także pierwsze przyjęcie, zapewnienie pomocy prawnej i medycznej, przygotowanie mieszkań oraz programy integracyjne, takie jak nauka języka i szkolenia mediatorów kulturowych. W pierwszym etapie projektu ma zostać przyjętych tysiąc osób, głównie z Syrii, a także Erytrei i innych państw subsaharyjskich. 

Wspólnota Sant'Egidio zaprasza do regularnej modlitwy o pokój w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19:00 w kościele środowisk twórczych.

***

Wspólnota Sant’Egidio założona została w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. Dziś skupia około 60 tys. członków w 75 krajach świata. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim, obejmującej: bezdomnych, chorych, osoby starsze, dzieci, niepełnosprawnych, więźniów, uchodźców, oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. W Warszawie Sant’Egidio funkcjonuje od 2008 roku. Obecnie stołeczna wspólnota liczy około 50 osób. Jej członkowie regularnie spotykają się z bezdomnymi w centrum i na peryferiach miasta, przygotowując dla nich „kolację na ulicy”, odwiedzają także podopiecznych jednego z warszawskich Domu Pomocy Społecznej. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter