20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Dzień Chorego w hospicjum

Ocena: 0
2766

Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, abp Henryk Hoser SAC, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Kulus uczestniczyli w obchodach Dnia Chorego w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

2016-02-11 23:58 is, mz
fot. Irena Świerdzewska

Placówka mieszcząca się przy ul. Agatowej 10 w Warszawie sprawuje domową opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi.

– Trzeba promować takie dobre inicjatywy i odejść od przekonania, że w służbie zdrowia dzieje się tylko źle. Dzięki waszej placówce dzieci otoczone są troską i profesjonalną opieką, mogą chorować w domu. Za pracę, ofiarność, towarzyszenie każdego dnia dzieciom w cierpieniu, za uśmierzanie bólu, za to że czuwacie nad dziećmi ze zrozumieniem i ciepłem, serdecznie dziękuję – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Małżonka prezydenta dziękowała też prof. Joannie Szymkiewicz- Dangel za stworzenie pracowni USG, z której mogą korzystać dzieci z całej Polski.

Prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel i dr hab. Tomasz Dangel uhonorowani zostali przez abp. Henryka Hosera SAC medalem diecezji warszawsko-praskiej. Docenieni zostali za profesjonalną i pełną oddania posługę wobec dzieci oraz towarzyszenie rodzicom w doświadczeniu choroby i żałoby, a także za wszechstronną działalność edukacyjną i psychologiczno-duchową oraz nowatorskie rozwiązania w dziedzinie profilaktyki i leczenia perinatalnego.

Abp Henryk Hoser podkreślił, że taki ośrodek terapii i diagnostyki perinatalnej jakim jest Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci jest chwałą medycy.

– W hospicjum realizowana jest medycyną profetyczna, a więc taka która widzi daleko i szeroko. Pozwala ona docenić niesłychaną wartość ludzkiego życia w jego najbardziej skrajnych granicach istnienia. Taka właśnie powinna być medycyna jutra – powiedział abp Hoser, dziękując pracownikom hospicjum za ich poświęcenie.

Podczas spotkania dzielono się problemami związanymi z opieką nad pacjentem. Założyciel Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, dr Tomasz Dangel zwrócił uwagę, że choć Konstytucja RP gwarantuje każdemu prawo do godnej śmierci, to brakuje w niej regulujących tę kwestię zapisów.

– Jeśli człowiek jest nieprzytomny to decyzje czy go reanimować i podłączyć do respiratora podejmuje lekarz – zauważył dr Dangel. Zdaniem dr. Dangla zbyt dużo ludzi umiera na oddziałach intensywnej terapii. – Opieka paliatywna, która rozwinęła się dla chorych z nowotworami powinna rozwinąć się również dla osób z innymi schorzeniami – twierdzi dr Dangel. Projekt ustawy regulującej te kwestie przekazano podczas uroczystości ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi.

Minister Radziwiłł zauważył, że współczesna medycyna osiąga szczyty możliwości, ale przeżywa kryzys wartości. – Dzień Chorego przypomina nam, że medycyna to przede wszystkim spotkanie osób, że w tej relacji ważna jest opieka duchowa nad pacjentem. Przypominają nam o tym także kolejni papieże w orędziach na Dzień Chorego – powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Prof. Marek Kulus, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapowiedział inicjatywę wprowadzenia na uczelni nowego przedmiotu, dotyczącego komunikacji między lekarzem i pacjentem.

Obchody Dnia Chorego w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci i w innych placówkach służby zdrowia znajdujących się na terenie diecezji warszawsko-praskiej zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

Abp Henryk Hoser SAC spotkał się z pacjentami w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, w Centrum Zdrowia Dziecka. Bp Marek Solarczyk odwiedził podopiecznych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. Sue Ryder w Warszawie. Bp Marek Solarczyk przewodniczył też centralnej Mszy Świętej w intencji chorych, w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter