31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Powtarzał, że liczy się nade wszystko spokój sumienia". Kim był św. Zygmunt Szczęsny Feliński?

Ocena: 0
6071

- Patrząc na jego życie, dziś także zadajemy sobie pytania, na które musimy odpowiedź: czy cenić sobie status quo, czy iść drogą prawdy? - pytał kilka lat temu bp Jan Kopiec wspominając Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

- Przybywał do swej stolicy jako młody wiekiem kapłan i biskup, ale w głębi patriota, wierny syn Kościoła Świętego; autentyczny chrześcijanin przeniknięty całą istotą poczucia bezwzględnej służby dla swego Narodu i towarzyszącego mu stale Kościoła - mówił o abp. Felińskim kilka lat temu bp Jan Kopiec. - Miał w sobie doświadczenie może nie samych duszpasterskich osiągnięć, ale doświadczenie ówczesnych procesów dziejowych. Oparł się nie tylko na płaszczyźnie rosyjskiego Imperium, ale mógł je przecież konfrontować ze światem zachodnim, zwłaszcza z Paryżem, gdzie obecność polskich przedstawicieli jak i narodowych tchnień dawała o sobie przekonująco znać.

Zdaniem bp. Kopca, mamy się czego uczyć od świętego. - Czasy są niemal te same, tylko my powinniśmy być dojrzalszymi w dawaniu świadectwa, umiłowaniu prawdy i kształtowaniu sumień - mówił. - Abp Feliński znalazł drogę do świętości, powtarzał, że liczy się nade wszystko spokój sumienia. Do charyzmatu abp. Felińskiego ordynariusz gliwicki zaliczył jego cierpliwość. - Patrząc na jego życie, dziś także zadajemy sobie pytania, na które musimy odpowiedź: czy cenić sobie status quo, czy iść drogą prawdy? - podkreślał. Te dylematy, wg bp. Kopca, są tak stare jak ludzkość.


Św. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895)

W latach 1862-1883 był arcybiskupem warszawskim. Jego bezkompromisowa postawa wobec represji władz zaborczych oraz wierność Kościołowi stały się przyczyną dwudziestoletniego wygnania.

Abp Feliński urodził się w 1822 r. na Wołyniu. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Moskwie, na Sorbonie i w College de France w Paryżu. Brał udział w powstaniu w Poznaniu w 1848 r. Trzy lata później wstąpił do seminarium duchownego w Żytomierzu, święcenia kapłańskie przyjął w 1855 r. W tym samym roku otworzył schronisko dla sierot i bezdomnych w Petersburgu. W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi, któremu powierzył opiekę nad ubogimi.

W 1862 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim. Rok później był przeciwny wybuchowi nieprzygotowanego jego zdaniem powstania styczniowego, jednak po rozpoczęciu walk stanął przeciwko caratowi w obronie praw Polaków. Uwięziony przez cara, został zesłany do Jarosławia nad Wołgą, gdzie przebywał przez 20 lat. Po uwolnieniu w 1883 r. nie miał prawa powrotu do Warszawy. Zmarł w Krakowie 17 września 1895 r.

Abp Feliński został beatyfikowany przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 18 sierpnia 2002 , a 11 października 2009 r. Benedykt XVI zaliczył go w poczet świętych.

Patrz także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter