1 grudnia
czwartek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 7 maja koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Ocena: 5
1795

Abp Henryk Hoser SAC dokona w niedzielę 7 maja w południe uroczystego nałożenia koron na figurę Matki Bożej Fatimskiej, znajdującą się w kaplicy parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie. Figura, sprowadzona z Fatimy na początku do kaplicy szpitalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, przez lata gromadziła na modlitwie wielu najmłodszych pacjentów i ich rodziców.

fot. Parafia Dobrego Pasterza w Miedzeszynie

Będzie to pierwsza taka koronacja w Polsce w trakcie trwającego jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.

Przygotowaniem do uroczystości będzie Triduum Maryjne, czyli cykl Mszy świętych z naukami na temat maryjności, które poprowadzi w parafii ks. Czesław Parzyszek, wieloletni prowincjał pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

– Niepozorna figura Matki Bożej Fatimskiej stała „od zawsze” w prawej nawie kaplicy Dobrego Pasterza w Miedzeszynie. Była z nami od samego początku, kiedy nadano kaplicy prawa parafii. Tak bardzo się do niej przyzwyczailiśmy, że zapewne dla wielu z nas jest jedną z wielu figur, które znajdują się w polskich kościołach – wyjaśnia ks. Marcin Ożóg, proboszcz miedzeszyńskiej parafii.

Figurę Matki Bożej Fatimskiej sprowadzili z Fatimy najpierw do Centrum Zdrowia Dziecka w podwarszawskim Międzylesiu księża pallotyni. Figura przedstawia Matkę Bożą, która ukazała się dzieciom w Fatimie w trakcie drugiego objawienia – Matkę ukazującą swoje miłosierne, Niepokalane Serce, z którego łaska rozlewa się na cały świat.

– Kiedy w 1995 r. pielgrzymowała po Polsce figura Matki Bożej z Fatimy, dosłownie na chwilę trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. W dowód wdzięczności za to wydarzenie sprowadził Ją z Fatimy ks. Jacek Bazarnik, kapelan CZD. Tam odbierała cześć przez około 10 lat – wyjaśnia ks. Marcin Ożóg.

Figura Matki Bożej Fatimskiej została poświęcona w kaplicy szpitalnej i od pierwszych dni gromadziła małych pacjentów, cierpiących fizycznie, oraz rodziców zawierzających ból swój i swoich dzieci. Przynosiła uzdrowienie, ukojenie i często łagodziła cierpienie po stracie najbliższych.

Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej miało miejsce wiele cudownych uzdrowień, których świadectwem były liczne wota, przynoszone do Niej przez dzieci i ich rodziców. Przez lata przy figurze leżały zabawki, prace plastyczne, a także pierścionki i kolczyki przynoszone przez rodziców jako wyraz wdzięczności. Przed figurą tą modlił się także Prymas Polski kard. Józef Glemp w trakcie wizyty w szpitalu.

Trzynastego dnia każdego miesiąca przed figurą gromadzili się liczni mali pacjenci i ich rodzice, odmawiając z wzniesionymi rękami różaniec fatimski, a w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przychodziły koła różańcowe dzieci, gromadząc w szpitalu tłumy okolicznych wiernych.

Kaplica w CZD była jednak mała w tamtych czasach, a figura Matki Bożej Fatimskiej i wota gromadzone wokół niej zaczęły wypełniać jej większą część. Zapadła zatem decyzja o przeniesieniu figury do kaplicy w parafii na Miedzeszynie.

Kilka lat później kaplica szpitalna została powiększona i z uwagi na wielki kult Matki Bożej Fatimskiej wśród chorych i rodziców ks. Bazarnik sprowadził drugą figurę – mniejszą, która jest w Centrum Zdrowia Dziecka do dnia dzisiejszego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Czwartek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter