28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 37 Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży (galerie)

Ocena: 0
507

„Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39) - to hasło tegorocznych 37. Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, jakie odbywały się w obu warszawskich diecezjach w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Młodzież Warszawy i okolic uczestniczyła w ostatnim tego typu spotkań przed wyjazdem na 38. ŚDM Lizbona (Portugalia - red.) w sierpniu 2023 roku.

Fot. Robert Śliwiński

W spotkaniach wzięli udział warszawscy biskupi: w AW kard. Kazimierz Nycz i bp Michał Janocha, w DW-P bp Romuald Kamiński i bp Jacek Grzybowski.

ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA

Miejscem spotkania była Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie już od godziny 10 przybywało coraz więcej młodzieży i rozpoczął się program ewangelizacyjny prowadzony przez Kacpra Prockiego. Muzycznie tę część wydarzenia uświetniły zespoły: Syjon i DA Sandał. Młodzież w tym czasie wysłuchała świadectw kilku osób, które uczestniczyły w latach ubiegłych w ŚDM, w tym s. M. Estery Andrzejewskiej (AM) ze zgromadzenia sióstr Służebniczyczek NMP Niepokalanie Poczętej oraz ks. Zbigniewa Sawiaka – koordynatora ŚDM w archidiecezji warszawskiej. Opowiadania tych pielgrzymów stanowiły niepodważalną zachętę do wzięcia udziału przyszłorocznym spotkaniu młodzieży świata z papieżem Franciszkiem.

Kolejnymi wydarzeniami spotkania były adoracja Najświętszego Sakramentu i następnie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a słowo do młodzieży skierował bp Michał Janocha - biskup pomocniczy warszawski. Mszę świętą poprzedziła procesja do ołtarza, w której niesiono relikwie trzech patronów ŚDM w Lizbonie: św. Jana Pawła II, bł. Pier Griogio Frasatiego i bł. Carlo Acutisa. W homilii bp Janocha wskazał na wartości jakimi powinien kierować się i żyć człowiek. Wśród nich biskup na przykładach spotkanych przez siebie osób wymienił: Jezus, wiara, prawdę, szczerość, wolność, boża radość i odkrycie że nie jest się w „kurniku”, w którym wszyscy krzyczą – myśl o sobie”

Po Mszy św. odbył się koncert muzyczny połączony z prezentacją wspólnot młodzieżowych działających w parafiach.

Dla Katarzyny Jarosz z parafii bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie było to spotkanie pogłębiające jej wiarę i więzi z Jezusem. - Podejrzewam że raczej nie pojadę do Lizbony, ale jeszcze się zastanawiam - przyznaje. Jak z kolei mówi Klara Ruman z parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, spotkanie było dla niej przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży i otwieraniem nowych drzwi na jej wiarę, poznawaniem nowych ludzi, rzeczy, spotkaniem towarzyskim.

- Mogłam również zobaczyć, że Ci młodzi ludzie są przy Bogu tak, jak mijani przeze mnie zwykli ludzie. Nie przypuszczałabym, że chodzą do kościoła - przyznaje.

GALERIA

DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA

Nieco inaczej przebiegały uroczystości diecezjalne ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej, które odbyły sę w czterech miejscach: Sulejówku, Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Legionowie.

W Sulejówku młodzież spotkała się w parafii NMP Matki Kościoła, gdzie Mszy św. połączonej z przyrzeczeniami KSM przewodniczył bp Jacek Grzybowski. Po Eucharystii młodzież przeszła do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie na sali sportowej wysłuchała koncertu ewangelizacyjnego i świadectwa Wojtka Rakoczego oraz świadectwa dialogowanego Maćka Kozłowskiego z tatą Markiem.

W Warszawie, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła sie m.in. liturgia słowa z obrzędem posłania na ŚDM. Na zakończenie ze spektaklem dla młodzieży wystąpił Krakowski Teatr Biblijny.

W Mińsku Mazowieckim, w parafii św. Antoniego z Padwy spotkanie rozpoczęło się od koncertu ewangelizacyjnego zespołu „Wyrwani z Niewoli”. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

W Legionowie, w parafii św. Jana Kantego spotkanie poprowadzili: Julia Kowalska i Paweł Nowotka wraz ks. Janem Łaskim, (wikary, organizator grupy parafialnej z parafii pw. św. Jana Kantego na ŚDM). Spotkanie rozpoczęło się koncertem ewangelizacyjnym zespołu Full Pawer Spirit. Adorację Najświętszego Sakramentu uświetnił parafialny zespół muzyczny „TUKANTY”.

Kolejnym elementem spotkania w Legionowie była Eucharystia z posłaniem na ŚDM, której przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży zapoczątkował św. Jan Paweł II, które patrząc z pewnej perspektywy już wielu lat, widzimy że przynoszą dobre owoce (…) staramy się, aby tak samo przeżyć te najbliższe miesiące, które wprowadzą nas do kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w Portugalii

- przypomniał w homilii ordynariusz warszawsko-praski. Nawiązał także o wigilii Uroczystości Chrystusa Króla.

Muzycznie Mszę św. uświetnił organista Piotr Małysa i grupa wokalna pod dyrekcją Stanisławy Średniowskiej-Małysa.

Dla Amelii Bisowskiej z parafii św. Trójcy w Kobyłce spotkanie w ramach diecezjalnego Światowego Dnie Młodzieży było okazją do spotkania się z Panem Bogiem, możliwością podbudowy swojej wiary, która - jak przyznaje - momentami ma wrażenie, że trochę spada. - To że jesteśmy z tyloma ludźmi, daje poczucie, że jest nas wszystkich więcej. Te wszystkie pieśni i psalmu, które śpiewamy - to mnie podbudowuję i czuję że Pan Jezus tu jest. Wybieram się na ŚDM do Lizbony. Długo szukałam grupy do której mogłabym się zapisać i udało się - mówi.

Z kolei dla Pauliny Czyrki z parafii św. Michała Archanioła z Nowego Dworu Mazowieckiego to spotkanie było "fajną formą spędzenia czasu razem". - Dzięki temu przybliżam się do Jezusa" przyznaje. Nad wyjazdem do Lizbony jeszcze się zastanawia.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter