20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 28 czerwca Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Ocena: 5
271

Wspólnota Sant'Egidio zaprasza do kościoła św. Marcina na stołecznym Starym Mieście na modlitwę za chrześcijan, którzy w minionym roku oddali swoje życie za Ewangelię. Mottem modlitwy, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, są słowa "Wierni łagodnej sile miłości". Początek w środę 28 czerwca o godz. 19.00.

– Męczennicy uczą nas, że z mocą miłości, z łagodnością, można walczyć z arogancją, przemocą, wojną, i można cierpliwie osiągnąć pokój – mówił papież Franciszek pod koniec kwietnia, odwiedzając sanktuarium Nowych Męczenników prowadzone przez Wspólnotę Sant’Egidio w Rzymie.

Także mieszkańcy Warszawy chcą pamiętać o tych chrześcijanach, którzy w ostatnim czasie, a zwłaszcza w minionym roku, w wielu krajach świata oddali swoje życie za wierność Ewangelii. – Wspólnota Sant’Egidio gromadzi ich imiona i historie, aby przywołać je we wspólnej modlitwie chrześcijan naszego miasta. Za papieżem Franciszkiem będziemy prosić: "Niech żywe dziedzictwo męczenników da nam dzisiaj pokój i jedność" – zapraszają organizatorzy.

Historia, teraźniejszość i przyszłość chrześcijaństwa oparta jest na krwi męczenników. Może to brzmieć szokująco dla współczesnego Europejczyka, dla którego męczeństwo za wiarę stało się abstrakcją lub co najmniej odległą historią z kart biblijnych. Tymczasem cały świat jest dziś areną cierpień i prześladowań naszych sióstr i braci ze wszystkich Kościołów. Są ludźmi żyjącymi w naszych czasach, podobnymi do nas, którzy wierność Ewangelii, tej „łagodnej sile miłości” – jak ujął to papież Franciszek – i wynikającemu z niej powołaniu, uznali za wartość większą niż ich własne życie. Pragniemy o nich pamiętać i modlić się za wszystkich prześladowanych i prześladujących – podkreślają członkowie Wspólnoty Sant’Egidio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły