21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wambierzyckie cuda

Ocena: 0
754

Bazylika w rzymskich kształtach, Jerozolima w miniaturze i same miasteczko powstały za sprawą cudownej fi gurki Matki Bożej. To święte miejsce przyciąga pielgrzymów od 800 lat.

fot. o. Jozafat Gohly OFM

Malowniczo położone u podnóża Gór Stołowych, w zacisznej Kotlinie Kłodzkiej, już przy wjeździe zaskakuje rozmiarem i pięknem barokowej bazyliki, której fronton wieczorem jeszcze potężnieje w blasku precyzyjnej iluminacji. Z wysokości schodów rozpościera się widok na przeciwległe wzgórze z Kalwarią. Kaplice rozsiane są w całych Wambierzycach, a ich rozplanowanie odtwarza topografię Jerozolimy. To nie wszystkie tajemnice tego niezwykłego miejsca.


 

Śląska Jerozolima

Do Wambierzyc wjeżdża się przez jedną z dwunastu bram, a bazylika położona jest nieopodal placu Najświętszej Maryi Panny. Trudno uwierzyć, że miejscowość administracyjnie jest wioską. Do 1945 r. należała do archidiecezji praskiej, a zamieszkiwała ją głównie ludność niemiecka. Po wojnie tereny zasiedlali Polacy ze wschodu, z centrum kraju, zesłańcy syberyjscy, górale. W 1946 r. Wambierzyce znalazły się w diecezji wrocławskiej, parafię powierzono jezuitom, w 1990 r. księżom diecezjalnym, a od 2007 r. franciszkanom. Dziś liczy ona 1,3 tys. ludzi, w tym 900 osób same Wambierzyce.

– Pielgrzymi, którzy przybywają pierwszy raz, trzydzieści trzy schody do bazyliki pokonują na kolanach, co nawiązuje do XVII-wiecznego nabożeństwa z uzyskaniem odpustu – mówi o. Jozafat Gohly OFM, dyrektor domów pielgrzyma w Wambierzycach. Pielgrzymi pierwsze kroki kierują do eliptycznej Cudownej Kaplicy, gdzie znajduje się ołtarz główny świątyni z 28-centymetrową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wykonana z lipowego drewna Madonna trzyma na prawej ręce nagie dzieciątko, w drugiej dzierży owoc, do którego dziecię kieruje rękę. Dziecko w drugiej ręce trzyma gołąbka. Figura zwykle przybierana jest w szatę, zależnie od okresu liturgicznego. – Strojów jest wiele, pielgrzymi składają je w darze. Najstarsze można zobaczyć w kaplicy muzeum – mówi o. Jozafat.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -