21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka o życie trwa

Ocena: 4.43333
1457

– Od początku płodność ludzka cieszyła się Bożym błogosławieństwem – mówi abp Henryk Hoser SAC

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC rozmawia Monika Odrobińska

 

Gdzie w Piśmie Świętym jest zakaz antykoncepcji?

Nigdzie, dlatego że od początku płodność ludzka cieszyła się Bożym błogosławieństwem. Pojawiło się ono zaraz po akcie stworzenia człowieka, a płodność jest jego udziałem w tworzeniu świata – dlatego mówimy o prokreacji z akcentem na przedrostek „pro-”. Po raz drugi błogosławieństwo płodności pojawia się po potopie – swoistym resecie w relacjach z Bogiem.

Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest przypadek biblijnego Onana. Nie chciał on wywiązać się z obowiązku lewiratu i praktykował coitus interruptus (stosunek przerywany), za co został ukarany (por. Rdz 38,8-10).

Dlatego na antykoncepcję nie ma miejsca w relacjach Boga z człowiekiem. Jest za to miejsce na odpowiedzialne rodzicielstwo, w które wpisują się dwa przykazania: „Nie cudzołóż” i „Nie pożądaj żony bliźniego swego”. Chodzi o to, by dzieci nie rodziły się z nieprawego łoża, a jedność rodziców nie rozpadała się przez zdradę.

Poza wątkiem teologicznym jest czysto biologiczny – ludzie nie znali kiedyś fizjologii płodności, którą zaczęto zgłębiać pod koniec XIX w. W tradycji żydowskiej za to kobieta przez osiem dni po krwawieniu miesięcznym uznawana była za nieczystą. Gdy kończył się ten okres wstrzemięźliwości, wypadały już dni płodne. Zapis ten działał na korzyść płodności.

 

Nie cichną spory wokół encykliki Pawła VI Humanae vitae, chociaż ma już ona pięćdziesiąt lat. W jakiej sytuacji powstawała?

Kontekst był dramatyczny. W odrodzonej po wojnie Europie z boomem inwestycyjnym szedł w parze boom demograficzny – baby boom. Środowiska lewicowe coraz bardziej eksponowały niebezpieczeństwo bomby demograficznej. Paweł VI już na początku Humanae vitae odnosi się do tych neodarwinistycznych obaw, jakoby dla rosnącej za szybko populacji zaczęło brakować zasobów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (644), 11 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły