6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wadowice: upamiętniono o. Gila OCD

Ocena: 0
708

Zmarłego kilka miesięcy temu zakonnika klasztoru karmelitów bosych w Wadowicach o. dr. hab. Honorata Czesława Gila OCD upamiętniono 28 stycznia w Wadowickim Centrum Kultury, gdzie odbyła się prezentacja najnowszego 18. numeru rocznika „Wadoviana”.

Pamięci tego zasłużonego karmelity dedykowana jest okładka i wspomnieniowy artykuł pióra jego współbrata zakonnego w piśmie, na łamach którego zmarły wielokrotnie publikował. O. Gil był członkiem rady naukowej tego prestiżowego pisma.

W pierwszym numerze „Wadovian”, jaki ukazał się po śmierci o. Honorata, opublikowano wspomnieniowy artykuł pióra o. dr. hab. Szczepana T. Praśkiewicza OCD. Podczas czwartkowego spotkania autor przypomniał sylwetkę swojego współbrata zakonnego, związki o. Gila z Wadowicami i publikacje nt. rodzinnego miasta św. Jana Pawła. Niektórzy uczestnicy postulowali m.in. pośmiertne nadanie zmarłemu zakonnikowi tytułu honorowego obywatela Wadowic.

Wśród zgromadzonych w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury nie zabrakło przedstawicieli współbraci zakonnych zmarłego, z przeorem wadowickiego klasztoru, o. Grzegorzem Irzykiem OCD. 

Podczas spotkania zaprezentowano także książkę „Tajemnice życia Janiny Brzostowskiej”. O tej wadowickiej poetce, żyjącej w latach 1897-1986, mówił prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki.

O. Honorat Czesław Gil OCD, ur. 11 października 1934 r. w Kidałowicach k. Jarosławia na Podkarpaciu, zmarł w Wadowicach 12 września 2015 r. W zakonie karmelitańskim przeżył 63 lata, z których aż 53 w Wadowicach. Był znanym historykiem Kościoła i Zakonu, wykładowcą w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych, wydawcą pism i autorem naukowej biografii św. Rafała Kalinowskiego OCD oraz wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym bł. Alfonsa Mazurka OCD.

Nowy numer rocznika „Wadoviana” jest już dostępny online, a w drukowanej wersji – w księgarniach i biurze Muzeum Miejskiego w Wadowicach. „Wadoviana”, od dwóch lat znajdujące się na ministerialnej liście czasopism naukowych, są jednym z najwyżej punktowanych pism regionalistycznych w Polsce. Rocznik wpisany został także do prestiżowej bazy czasopism CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), indeksowany jest również w innych humanistycznych bazach naukowych – Index Copernicus Journal Master List oraz BazHum.

Teksty, które wpłynęły do teki redakcyjnej recenzowało w 2015 roku piętnastu recenzentów, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownicy krakowskiego i katowickiego IPN. Do publikacji skierowano sześć rozpraw poświęconych m.in. funkcjonowaniu wadowickiego Sądu Obwodowego końca XIX w., życiu galicyjskiego posła Ludwika Dobiji czy tekstom źródłowym dotyczącym ojca Marcina Wadowity.

rk / Wadowice

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter