28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W ziemi Jezusa

Ocena: 0
3186
Nieopodal Jerozolimy powstaje centrum rekolekcyjno-pielgrzymkowe Saxum. Duchową opiekę nad nim będzie sprawować Opus Dei.
Miejsce nie jest przypadkowe – to droga do Emaus, 9 mil (15 km) od Jerozolimy. Dziś są to obrzeża Abu Gosh i uważa się, że tam właśnie Chrystus po Zmartwychwstaniu spotkał dwóch uczniów. Ten teren źródła historyczne wskazują też jako miejsce przebywania Arki Przymierza. Wioska jest pięknie położona – wśród malowniczych wzgórz Judei, z widokiem na dolinę Avalon.

Na ponad 7 tys. m kw. znajdzie się centrum multimedialne, a w nim: kaplica, audytorium, interaktywna biblioteka audiowizualna, pomieszczenia na wystawę biblijnych eksponatów oraz makietę Jerozolimy, zaplecze rekreacyjno-socjalne z ogrodem i bazą żywieniową. W osobnym budynku będzie centrum konferencyjne z kaplicą i pięćdziesięcioma jednoosobowymi pokojami.

Ośrodek będzie dbać o profesjonalne informacje, organizować wykłady i pokazy filmów o historii Ziemi Świętej. W kaplicy stanie kilka konfesjonałów, gdzie będzie można się spowiadać w różnych językach. Centrum ma też szkolić przyszłych przewodników po Ziemi Świętej. Współpracować będzie z Polis – jerozolimskim instytutem specjalizującym się w studiach biblijnych z nauczaniem języków.

W osobnym pawilonie planowane jest Centrum Rozwoju Zawodowego. – Tu znajdzie się szkoła gastronomiczno-hotelarska dla kobiet z okolicznych miejscowości. W Ziemi Świętej chrześcijanie nie mają pracy. Zdobycie wykształcenia może im otworzyć nowe możliwości utrzymania – mówi Carmen López Marín z ośrodka Opus Dei w Warszawie.

Założyciel Dzieła, św. Josemaria Escriva, zachęcał: „Jeśli chcecie bardziej zbliżyć się do Pana dzięki lekturze Ewangelii Świętej, radzę Wam zawsze, abyście spróbowali przeżywać poszczególne sceny jako jeszcze jedna z uczestniczących w nich postaci”. Zachęcał swoich duchowych synów i córki do odwiedzania Ziemi Świętej. Jednak jego pragnienie, by odwiedzić ziemską ojczyznę Jezusa, nie spełniło się. Następca św. Escrivy, bp. Alvaro del Portillo, odwiedził Ziemię Świętą w 1994 r. Pielgrzymkę odbywał wtedy jako dziękczynienie przed swoimi osiemdziesiątymi urodzinami i jubileuszem pięćdziesięciolecia kapłaństwa. Jak się okazało, stała się ona ukoronowaniem życia. Ostatnią Mszę Świętą odprawił w Wieczerniku. Zmarł następnego dnia w Rzymie, po powrocie z pielgrzymki.

– Podczas kongresu, na którym wybierano jego następcę, powstał pomysł stworzenia w Ziemi Świętej centrum konferencyjnego – opowiada Carmen López Marín. Postanowiono, że centrum będzie nosić nazwę Saxum, co po łacinie oznacza kamień, skałę. Tak św. Josemaria za życia określał Alvara del Portillo, w uznaniu jego wierności i męstwa w pracy. Biskup Alvaro został beatyfikowany 27 września 2014 r. – Przez 20 lat nie było możliwości zrealizowania pomysłu budowy centrum. Były trudności z nabyciem ziemi w odpowiednim miejscu. Wiele osób modliło się w intencji tego projektu. Modlitwa i poświęcenie przyniosły efekty – opowiada Carmen López Marín. Budowa ruszyła w 2013 r., a otwarcie obiektu planowane jest na 2016 r.

– Wiele osób wspiera budowę, a pieniądze zbierane są w różny sposób – jedni pieką ciasta, inni malują akwarele, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przekazują na ten cel – mówi Carmen.

Utrzymanie takiego obiektu nie będzie proste. – Dlatego w pierwszej fazie zbieramy pieniądze na budowę, a w drugiej na zarządzanie, w tym na fundusz stypendialny dla osób, które chciałyby skorzystać z ośrodka – dodaje Carmen Lopez Marín. – Każda cegiełka się liczy. Mamy wzruszające świadectwa osób, które choć mają niewiele, hojnie wspierały to dzieło.

Pieczę nad inicjatywą sprawuje Fundacja Saxum z siedzibą we Włoszech, odpowiadająca za kampanie zbierania funduszy. W Polsce za zbiórkę odpowiada Fundacja Współpracy Międzynarodowej.Inicjatywa ma służyć wszystkim chętnym, niezależnie od wyznania – nie tylko członkom i sympatykom Opus Dei. Budzi też zainteresowanie lokalnych władz i wznosi się ponad religijnymi podziałami – przy budowie pracują katolicy, muzułmanie i Żydzi.

– Chcemy stworzyć miejsce o specjalnym charakterze: miejsce głębokiej modlitwy i refleksji. Zależy nam, by było to miejsce spotkania z Jezusem, głębokiego nawrócenia – powiedział ks. Joaquin Paniello, regionalny wikariusz Opus Dei Jerozolimy.

– Dom rekolekcyjny służyć ma temu, by doświadczyć ponownego nawrócenia, ożywić pragnienie świętości, wrócić do swojego środowiska przemienionym i być świadectwem dla innych – mówi Carmen Lopez. – Dajemy podwaliny inicjatywie, którą cieszyć się będą następne pokolenia. Chcemy też w ten sposób pokazać, że wszyscy jesteśmy powołani do apostolstwa. Wierzymy, że ta inicjatywa będzie przynosiła owoce dla Kościoła na całym świecie, bo turyści będą wracać stąd przemienieni po przeżyciu osobistego głębokiego spotkania z Jezusem.

Irena Świerdzewska
fot. www.saxum.org

Idziemy nr 4 (487), 25 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter