27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Wilnie trwa Święto Miłosierdzia Bożego

Ocena: 5
1156

W wileńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” z 1934 r. pędzla Eugeniusza Kazimierowskiego, w czwartek rozpoczęło się 10-dniowe Święto Miłosierdzia Bożego. W tym roku obchody odbywają się po raz 15.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

„Dotychczas organizowany był Tydzień Miłosierdzia Bożego, który się rozpoczynał się w poniedziałek wielkanocny i kończy się w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W tym roku postanowiliśmy wydłużyć uroczystości, by objęły one całą nowennę, którą przekazał Pan Jezus siostrze Faustynie (w 1937 r.)” - powiedział ksiądz Eliasz Anatol Markowski pełniący posługę w wileńskim sanktuarium.

Święto obejmuje całodniowe modlitwy w języku litewskim, polskim i angielskim. W programie przewidziane są msze święte, modlitwy różańcowe, nieszpory, wieczory uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu. W sobotę, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, odbędzie się tradycyjna już Ekumeniczna Droga Światła od Kaplicy Ostrobramskiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z udziałem katolików, prawosławnych, ewangelików oraz przedstawicieli innych wyzwań.

Udział w 10-dniowych uroczystościach zapowiedziały grupy modlitewne z Wilna i całej Litwy oraz pielgrzymi z zagranicy. „Praktycznie każdego dnia będziemy mieli m.in. pielgrzymów z Polski” - podkreślił ksiądz Markowski. Podczas święta będzie otwarty Dom św. Faustyny na Antokolu, w którym mieszkała po przybyciu do Wilna w 1933 r. po złożeniu ślubów wieczystych. To tam doznała objawień i pisała swój dzienniczek.

Całość obchodów uświetni wchodzący na ekrany litewskich kin w poniedziałek film Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie” opowiadający o Bożym Miłosierdziu i św. siostrze Faustynie.

Wilno jest nazywane „Miastem Miłosierdzia”. To w tym mieście siostra Faustyna nie tylko miała objawienia, ale też spotkała swojego powiernika, ks. Michała Sopoćkę, to tutaj namalowany został obraz „Jezu, ufam Tobie” i podyktowana była koronka do Miłosierdzia Bożego. To w Wilnie wreszcie znajduje się obecnie oryginał obrazu.

Dzieło to po prawie 80 latach wędrówek od kościoła do kościoła jest obecnie zawieszone w głównej nawie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – niewielkiej, jednonawowej świątyni renesansowej, włączonej w ciąg kamienic ulicy Dominikańskiej na wileńskiej starówce.

Od kilku lat Wilno staje się coraz bardziej rozpoznawalne na mapie kultu Miłosierdzia Bożego. „Do sanktuarium coraz częściej przybywają pielgrzymi z egzotycznych krajów, którzy modlą się w bardzo ciekawych językach, a ich msze święte mają elementy u nas niepraktykowane” - mówi ksiądz Markowski.

O potrzebie promowania Wilna jako „Miasta Miłosierdzia” od kilku lat mówią na Litwie nie tylko duchowni, ale też specjaliści od turystyki i posłowie. Centrum Turystyczne Go Vilnius szacuje, że w ciągu roku do stolicy Litwy przybywa około 30 tys. pielgrzymów. „Ta liczba będzie rosła” - ocenia w rozmowie z PAP Joanna Mikulska z Go Vilnius.

Przed rokiem Centrum Turystyczne rozpoczęło aktywną kampanię promocyjną Wilna, uczestnicząc w światowych przedsięwzięciach turystyczno-pielgrzymkowych; wydało folder „Przeżyj własną historię pielgrzymstwa w Wilnie”. Jest on dostępny również w języku polskim w miejskich biurach turystycznych.

„Uczestniczymy nie tylko w specjalistycznych targach organizowanych w Polsce, Portugalii czy Panamie. W najbliższym czasie zamierzamy zorganizować też w Wilnie międzynarodowe spotkanie, by przybliżyć nasze miasto tym, którzy organizują pielgrzymki, oraz dziennikarzom zagranicznym” - powiedziała Mikulska. „Bardzo liczymy na rozpopularyzowanie Wilna poprzez projekcję filmu 'Miłość i miłosierdzie', który ma być pokazywany w ponad 30 krajach świata” - zaznaczyła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 września

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; Mt 21,28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ "tak" albo "nie", od którego zależy wszystko - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter