14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Watykanie zaprezentowano katolicki poradnik praw człowieka

Ocena: 0
1288

Kościół katolicki pragnie pomóc ubogim i dyskryminowanym grupom ludności w dochodzeniu przez nie należnych im praw.

2015-12-19 09:34
ts, kg (KAI) / Watykan, sg

Z myślą o nich Caritas Internationalis, zakon franciszkanów i katolicka organizacja ATD Czwarty Świat przedstawiły 17 grudnia w Watykanie wspólny poradnik „Praca na rzecz praw człowieka dla ludzi żyjących w skrajnej biedzie: podręcznik stosowania wytycznych zasad ONZ w sprawie skrajnego ubóstwa i praw człowieka”.

Przewodnik ten jest adresowany przede wszystkim do pracowników socjalnych, obrońców praw człowieka, polityków, urzędników, nauczycieli i tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za pracę z najbiedniejszymi.

– Mamy nadzieję, że wytyczne te przyczynią się do poszanowania pełnych, wrodzonych praw i godności każdego człowieka – powiedział podczas prezentacji o. Michael Perry, minister generalny zakonu franciszkanów. A sekretarz generalny Caritas Internationalis Michel Roy określił tę publikację jako „usystematyzowane, bardzo konkretne narzędzie” w walce ze skrajnym ubóstwem.

Obecny na prezentacji biskup diecezji Óbidos na północy Brazylii, w samym sercu Amazonii, franciszkanin Bernardo Johannes Bahlmann podał garść wiadomości o swej diecezji, w której na powierzchni ok. 182 tys. km kwadratowych mieszka niespełna 300 tys. ludzi, a cały ten obszar jest oddalony setki kilometrów od większych skupisk ludzkich.

Hierarcha z wielkim niepokojem mówił o nieustannym rabunkowym wycinaniu lasów tropikalnych w jego diecezji i o nielegalnym sprzedawaniu pozyskiwanego w ten sposób drewna do Europy i Ameryki Północnej. Wspomniał też o tym, jak miejscowi mieszkańcy starają się w sposób pokojowy sprzeciwiać obcym interesom gospodarczym i zorganizowanej przestępczości.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -