5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym samym kierunku

Ocena: 5
1837

Dążenie do sprawiedliwości, do której nawołują twórcy tegorocznych materiałów do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, można rozumieć na dwa sposoby. – W rozumieniu Starego Testamentu oznacza to przestrzeganie i wypełnianie prawa; Nowy Testament rozumie to szerzej: jako dzielenie się otrzymaną łaską, talentem – tłumaczy ks. Giemza. – Dzielimy się nimi ze wszystkimi, tak jak za wszystkich Chrystus umarł na krzyżu.

Dlatego Centrum Misji i Ewangelizacji, które jest instytucją Kościoła luterańskiego, współpracuje z innymi Kościołami. – Samemu można coś zrobić, ale razem więcej – przyznaje Bożena Giemza z CME, bliska współpracownica swego męża w dziele ewangelizacji. Centrum kształci wolontariuszy, tak jak dziewczynę, która w kazachstańskiej Astanie pomaga teraz w szpitalu chrześcijańskim. CME budowało studnię w Burkina Faso, gdzie indziej szkołę czy pracownię krawiecką, zbierało bieliznę dla Afrykanek. Prowadziło warsztaty dla osób w żałobie, pomagało ofiarom przestępstw, wysyła paczki na Wschód. Prowadzi półkolonie z językiem angielskim, którego w różnych parafiach różnego wyznania uczy grupa Amerykanów. Dociera do potrzebujących bez względu na ich wyznanie.

– Z grupą pedagogów ulicy pomagamy młodym wyrwać się ze szkodliwego środowiska – mówi Paweł Gumpert, dyrektor CME. – Wydaje się, że ma to niewiele wspólnego Kościołem, ale wiara obecna jest w naszej motywacji – ona bierze się z miłości Chrystusa i do Chrystusa. – Kierujemy się hasłem „Ludzie to Boża metoda” – dopowiada Bożena Giemza. – Wzajemnie się od siebie uczymy i sobie coś dajemy.

 

Przykład idzie z dołu

Bardziej materialny znak współdziałania ekumenicznego mamy w Łodzi. To dzwon Serce Łodzi. Jego historia sięga 1911 r., gdy łódzcy wierni różnych Kościołów zebrali na niego pieniądze jako wotum za ukończenie budowy świątyni św. Stanisława Kostki i koronację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Po raz drugi zbiórkę urządzono na wykupienie go z rąk Niemców w czasie I wojny światowej. Łodzianie zebrali wtedy na obronę swojego symbolu o 400 kg metali więcej, niż on sam ważył.

W czasie II wojny światowej Niemcy skradli dzwon i go wywieźli. W 2010 r. zaczęła się zbiórka na odlanie nowego. Powstał na Śląsku w pracowni Zygmunta Felczyńskiego. Grono jego „rodziców” jest wielowyznaniowe: to czworo katolików, czworo luteran, czworo prawosławnych i czworo wyznawców judaizmu. Aby nie stracił dźwięku i bijące serce nie zniekształciło jego płaszcza, co kilkadziesiąt lat trzeba go obrócić o 60 stopni. Pilnuje tego „ekumeniczna” grupa Strażników Dzwonu – najmłodsi przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i gminy żydowskiej. Co roku sprawdzają stan dzwonu, pielęgnują pamięć i gromadzą pamiątki o nim.

Działalność PRE i wspólne inicjatywy charytatywne dowodzą, że ekumenizm to jednoczenie się nie tylko we Krwi Chrystusa, ale także w biedzie z bliźnim. I że nie trzeba oglądać się na duchownych, aby coś razem robić – o czym pięknie mówi znana z takich właśnie działań Danuta Baszkowska w wywiadzie na s. 4.

Ekumenizm nie polega bowiem na przekonywaniu czy nawracaniu. Ekumenizm to poszukiwanie jedności wśród chrześcijan. Antoine de Saint-Exupéry mówił, że miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku. Chrześcijanom kierunek ten wyznacza Chrystus. Brat Roger, założyciel Ekumenicznej Wspólnoty Taizé, wizję jedności wywodził z przekonania, że Jezus nie przyszedł na świat, by założyć jeszcze jedną religię, ale by objawić miłość Bożą i pojednać ludzi między sobą. Zadanie to polecił nie tylko duchownym, ale każdemu z nas.


Członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej:  Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Kościół Rzymskokatolicki nie jest członkiem PRE, ale jej partnerem we wspólnych inicjatywach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter