19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym samym kierunku

Ocena: 5
2456

Ekumenizm to nie tylko wspólne modlitwy. Bratnie dzieła charytatywne dowodzą, że chrześcijan jednoczy również praktykowanie miłosierdzia. I że wiele można razem zrobić.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tegorocznym hasłem trwającego do 25 stycznia Światowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa „Dąż do sprawiedliwości”, a materiały przygotowali chrześcijanie z Indonezji. Stanowią tam oni zaledwie ok. 10 proc. ludności. W tym kraju, w którym mówi się 740 językami i w którym istnieje przepaść między biednymi i bogatymi, słowa „jedność” i „sprawiedliwość” nabierają szczególnego znaczenia.

– Dobrze jest wsłuchiwać się w głos chrześcijan z dalszych części świata, to otwiera oczy na problemy inne niż te, z którymi sami się zmagamy, oraz pozwala lepiej dostrzec te z naszego podwórka – mówi ks. dr Grzegorz Giemza, duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w latach 1997-2017 dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim, dziś dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).

 

Razem głośniej

Za nami Boże Narodzenie – i po raz 25. Caritas Polska zorganizowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas to jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na wigilijnym stole, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na tych, którzy są w potrzebie. W ciągu ćwierćwiecza sprzedano 50 mln świec i kilka pokoleń dzieci otrzymało pomoc. Od 19 lat do akcji dołączyły organizacje charytatywne Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i prawosławnej Eleos.

– Hasło „Dąż do sprawiedliwości” wskazuje na wymiar charytatywny i społeczny, odnosi działania ekumeniczne do osób słabszych, ubogich, wykluczonych, tak by wyrównać ich szanse – mówi ks. Giemza. Polska Rada Ekumeniczna stara się dostrzegać nierówności społeczne i na nie reagować. Dlatego już w 2015 r. zabrała głos w sprawie świętowania niedzieli. Połączony apel chrześcijańskich wspólnot religijnych z kilkunastu krajów europejskich przedstawiono jeszcze wcześniej – w Brukseli w 2011 r. podczas inauguracji Europejskiego Przymierza na Rzecz Niedzieli. Dyskutowano o znaczeniu niedzieli jako dniu wolnym od pracy, dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz dla uczestnictwa pracowników w kulturze oraz życiu religijnym.

– Razem jesteśmy lepiej słyszani – mówi ks. Giemza – dlatego zabraliśmy głos także w sprawie migracji. „Gościnny Kościół” to projekt „Ekumenicznego punktu konsultacyjnego ds. migracji”, mający na celu pomoc Kościołom członkowskim PRE zaangażować się w pomoc migrantom i uchodźcom.

Od 2017 r. PRE razem z Episkopatem Polski i Policją włącza się także w akcje mające poprawić bezpieczeństwo na drogach. „Świeć przykładem” to zachęta do noszenia odblasków, a „Nie zabijaj – chcę żyć” – do przestrzegania przepisów drogowych.

Podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach COP24 przedstawiciele Kościołów i organizacji ekumenicznych z kraju i zagranicy wzięli udział w debatach, spotkaniach i modlitwach. Przypomnieli także Ekologiczny apel Kościołów z 2013 r. „o ochronę stworzenia”.

 

Talenty do podziału

Działania PRE podejmowane są w jej 16 oddziałach na terenie całej Polski. – Ale nie tylko tam chrześcijanie współpracują na polu charytatywnym, pomocy socjalnej, organizowania wydarzeń dla dzieci i młodzieży – mówi ks. Giemza. Pomagają powodzianom czy pogorzelcom, na których zbierają fundusze m.in. podczas nabożeństw w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale także niosą codzienną pomoc. W Opolu działa hospicjum powstałe z inicjatywy ekumenicznej. Ze spotkań duchownych i parafian różnych wyznań biorą się też takie wydarzenia, jak Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter