4 czerwca
niedziela
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Tokio otwarto wystawę o Warszawie i Mariupolu

Ocena: 0.4
285

W piątek 24 lutego – w 1. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę – w budynku ambasady RP w Tokio otwarto wystawę symbolicznaych zdjęć dwóch miast zniszczonych przez zbrodnicze reżymy totalitarne: Warszawy, zburzonej przez hitlerowców w 1944 i Mariupola na Ukrainie, zrównanego z ziemią obecnie przez oprawców putinowskich. Podczas otwarcia ambasador Ukrainy w Japonii Serhij Korsunski podziękował za zamieszczanie informacji dotyczących jego ojczyzny.

fot. arch. idziemy.pl

W uroczystości wzięli udział głównie japońscy politycy i biznesmeni, którzy są zaineresowani odbudową Ukrainy. Pomoc w stworzeniu i zrealizowaniu tego projektu zadeklarował ostatnio premier Japonii Fumio Kishida.

Ambasador Polski w Tokio Paweł Milewski powiedział m.in., że „jako urodzony (w 1975 r.) warszawiak dobrze rozumiem tragedie ukraińskich miast, a szczególnie Mariupola, który podobnie jak Warszawa w 1944 r. został prawie całkowicie zniszczony przez zbrodniczą ideologie”.

Temat zniszczeń w obu miastach: cierpienia ich mieszkańców i ich bohaterstwo ukazują tematycznie zgromadzone na wystawie fotografie.

W czasie ceremonii ambasador Korsunski podziękował m.in. KAI za publikowanie materiałów dotyczących jego ojczyzny. Korespondent KAI w Tokio, duszpasterz tokijskiej Polonii Paweł Janociński OP przypomniał, że „zaraz po wybuchu wojny 5 marca ub.r. ambasadorzy Korsunski i Milewski wzięli udział w specjalnej polonijnej Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie”. Dyplomata z Kijowa poprosił go wówczas o „zamieszczanie jak najwięcej materiałów demaskujących to, czym była i jest Rosja, kim jest W. Putin oraz o narastających zbrodniach jego żołnierzy na Ukrainie”.

Potraktowałem to jako poważne wyzwanie. Utworzyłem nawet stronę KAI w języku japońskim, gdzie te wszystkie materiały się ukazują. Ostatni był właśnie o Mariupolu. Japończycy o wiele mniej wiedzą na ten temat niż my. Uważam, ze jest to nasz moralny obowiązek, aby także w ten sposób wspomagać ten bohaterski kraj, który walczy o swoją, ale też o naszą wolność

– powiedział o. Janociński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 czerwca

Niedziela - Uroczystość Świętej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 3, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Wzmacnianie relacji

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter