20 maja
piątek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szkole i w parafii

Ocena: 2.65
948

Klasa szkolna z natury nie jest wspólnotą wierzących. Potrzebne jest przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej w parafii. - mówi ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. xhz

Czy lekcje religii w szkole wystarczą, by przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?

Program wszystkich trzech lat początkowych szkoły podstawowej jest nakierowany na przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej. W klasie pierwszej omawiany jest chrzest oraz co znaczy być chrześcijaninem. W drugiej klasie mowa jest o roku kościelnym, w trzeciej klasie realizowane jest bezpośrednie przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, do pierwszej spowiedzi. Ten czas jest koniecznym, ale niewystarczającym przygotowaniem, ponieważ poza nauczeniem, wychowaniem do przyjmowania Komunii Świętej, potrzebne jest wtajemniczenie chrześcijańskie, co może dokonać się tylko w kontekście wspólnoty wierzących. Klasa szkolna z natury nie jest wspólnotą wierzących. Potrzebne jest więc przygotowanie w parafii.

 

Komunia powinna odbyć się w parafii, na terenie której znajduje się szkoła dziecka, czy we własnym kościele parafialnym?

Zasadniczo dzieci powinny przyjmować Komunię świętą w parafii, na terenie której mieszkają. Podstawową zasadą jest, by dziecko przyjęło ten sakrament w kościele, do którego będzie chodziło. Pierwsza Komunia Święta jest pierwszym pełnym uczestnictwem we Mszy świętej. Jest także początkiem bardzo ważnego etapu w życiu chrześcijanina, który ma trwać do końca życia – karmienia się Eucharystią. Z tego względu tak istotny jest kontekst parafii, w której uczestniczy się w niedzielnych Mszach świętych. Zwykle spotkania w parafii odbywają się przynajmniej raz w miesiącu.

Oczywiście, istnieje możliwość zmiany kościoła, mimo że w zasadach zatwierdzonych i wyznaczonych przez episkopat Polski wskazuje się jako pierwsze miejsce parafię, do której należą rodzice i dziecko. Korzystne może okazać się dla dziecka, kiedy przygotowania do tego ważnego dnia prowadzi ten sam katecheta w szkole i w parafii.

 

Czy rodzice mogą wówczas czuć się zwolnieni z przygotowania dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?

Za przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej odpowiadają trzy środowiska: szkoła, parafia i rodzina. W standardzie przygotowania, co zostało zapisane w programie nauczania religii, są również spotkania z rodzicami. Mają na celu nie tylko kwestie związane z organizacją samej uroczystości, dotyczące strojów, spraw technicznych. Przede wszystkim celem tych spotkań jest pomoc rodzicom w rodzinnej formacji. Pierwsza Komunia Święta nie dotyczy tylko dziecka i katechetów. Jest przede wszystkim wydarzeniem rodzinnym. Rodzice muszą „przejąć się” Pierwszą Komunią Świętą, bo przyrzekli podczas chrztu świętego wychowanie swojego dziecka w wierze katolickiej; są za to odpowiedzialni.

Jeżeli dziecko wie, że powinno chodzić do kościoła, bo jest to wymóg, który wiąże się z przyjmowaniem Eucharystii i byciem w stanie łaski uświęcającej, a rodzice nie chodzą do kościoła, to dziecko żyje w rozdwojeniu. Rodzice podważają autorytet Pana Boga, ale też upada ich autorytet. W wychowaniu istotnym czynnikiem jest koherentność, co podkreślają ostatnio opracowane programy dotyczące katechezy.

Znam wiele przykładów, kiedy rodzice, letni w wierze, dzięki uczestniczeniu w przygotowaniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej stali się praktykującymi katolikami. Często wstępnie przekonywał ich argument, że robią to dla dobra swoich dzieci.

 

Kto oprócz rodziców odpowiada za wychowanie religijne dzieci?

Dyrektorium wydane przed trzema laty z polecenia papieża Franciszka wskazuje na kolejne osoby obok rodziców, które powinny uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Ważna jest więź ze starszym pokoleniem – babciami i dziadkami.

Drugą grupą, na którą trzeba zwrócić uwagę, są chrzestni. Chrzestni muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich podstawowym zadaniem nie jest obdarowanie dziecka prezentami, ale wywiązanie się z zobowiązań, które podjęli podczas chrztu dziecka. Mają wspierać rodziców w katolickim wychowaniu dziecka. Jeśli rodzice dziecka są niepraktykujący, to na nich spada odpowiedzialność za religijne wychowywanie dziecka.

 

W kościołach coraz mniej widać młodych ludzi. Czy lekcje religii przekładają się na wychowanie ich w wierze?

Lekcji religii w szkole nie można nazwać katechezą, ponieważ katecheza musi wypełniać trzy funkcje: nauczania, wychowania, wtajemniczenia. Jeśli chodzi o nauczanie, szkoła dość dobrze sobie z tym radzi. Wychowanie religijne dziecka, które żyje w pogańskiej rodzinie, jest sprawą dość trudną. Ale to nie oznacza, że mamy nie doceniać wartości lekcji religii. W adhortacji apostolskiej „Catechesi tradendae” papież Jan Paweł II wskazuje, że szkoła stwarza nowe możliwości jeśli chodzi o katechezę. Przez lekcje religii można podejmować wiele działań ewangelizacyjnych wobec dzieci żyjących w rodzinach i środowiskach na poły pogańskich. Należy docenić znaczenie lekcji religii, ale ich nie przeceniać. Pewnych funkcji one nie wypełnią, potrzebne jest wsparcie ze strony parafii. Wtajemniczenie dokonuje się poprzez wspólnotę, poprzez grupy parafialne, grupy formacyjne.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Piątek, V Tydzień Wielkanocny - wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter