6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W setnym roku życia zmarł biskup Kościoła podziemnego w Chinach

Ocena: 0
201

Mając sto lat 30 grudnia zmarł chiński biskup Andrea Han Jingtao, ordynariusz diecezji Siping Kościoła „podziemnego”, uznawanego jedynie przez Stolicę Apostolską, a zwalczanego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Duchowny spędził 27 lat w obozach pracy. Był naukowcem i profesorem uniwersyteckim. Założył też żeńskie zgromadzenie zakonne.

fot. www.pixabay.com

Urodził się 26 lipca 1921 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku. Z pomocą Legionu Maryi dbał o edukację religijną świeckich, łącząc w niej modlitwę, świadectwo i dzieła miłosierdzia. Gdy władze komunistyczne wypędziły z Chin zagranicznych misjonarzy, założył lokalne żeńskie zgromadzenie zakonne, którego członkinie nazwał „siostrami ze wzgórza Kalwarii”.

W 1953 roku trafił do obozu pracy. Przebywał w nim do 1980 roku, gdyż nie chciał tworzyć Kościoła „niezależnego i autonomicznego” w stosunku do Stolicy Apostolskiej. Ceniony był przez władze więzienne, które po uwolnieniu skierowały go na stanowisko lektora języka angielskiego na uniwersytecie w Changchun. Kilka miesięcy później został profesorem w tamtejszym Instytucie Historii i Cywilizacji Klasycznej. Prowadził zajęcia dla magistrantów i doktorantów, wprowadzając wielu Chińczyków w kulturę klasyczną, łacinę i grekę. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku.

Pięć lat wcześniej został mianowany biskupem Sipingu w prowincji Jilin, której stolicą jest Changchun. Jednak święcenia biskupie mógł przyjąć potajemnie dopiero w 1986 roku. Na początku lat 80. władze połączyły wszystkie diecezje prowincji w jedną diecezję Jilin. Diecezja Siping, uznawana nadal przez Stolicę Apostolską, leżała częściowo na terytorium prowincji Jilin, Mongolii Wewnętrznej i prowincji Liaoning.

Od 1997 roku jego rezydencja biskupia znajdowała się pod stałym nadzorem, co utrudniało mu posługę biskupią. Również siostry ze wzgórza Kalwarii poddawane były szykanom, m.in. zamykano im klasztory. Mimo to bp Han podejmował starania na rzecz pojednania między katolikami „podziemnymi” i „oficjalnymi”, kontrolowanymi przez komunistyczne władze. Diecezja Siping liczy około 30 tys. wiernych, w tym 20 tys. „podziemnych”. Kapłanów jest około 20, a sióstr zakonnych 100, prowadzi też dzieła społeczne, m.in. sierociniec i ośrodek zdrowia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter