29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W sercu prawosławia

Ocena: 0
2908
Papież Franciszek odwiedzi 29 listopada patriarchę ekumenicznego w Konstantynopolu. Przed nim uczynili to: Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.
Starochrześcijańska świątynia Hagia Sophia

Wizyta Pawła VI, która odbyła się w dniach 25 i 26 lipca 1967 r. miała charakter historyczny. Po raz pierwszy od czasu schizmy wschodniej (1054), Następca św. Piotra rozmawiał z honorowym zwierzchnikiem prawosławia, którym był wówczas Atenagoras. Było to ich drugie spotkanie. Wcześniej widzieli się w Betlejem w styczniu 1964 r. Od samego początku Paweł VI spotkał się w Konstantynopolu z wielką życzliwością. I choć protokół przewidywał, że na lotnisku w Stambule powitają go przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych oraz blisko 2 tys. chrześcijan tureckich, to okazało się, że na powitanie głowy Kościoła katolickiego przybył także patriarcha Atenagoras. Według wcześniejszych ustaleń miał on oczekiwać na papieża w swojej siedzibie w Fanarze. Witając Pawła VI, Ibrahim Şevki Atasagun, ówczesny prezydent Turcji wspomniał papieża Jana XXIII, „który wciąż żyje we wspomnieniach Turków”.

Rozmowa Pawła VI z Atenagorasem była długa i serdeczna. Papież przekazał patriarsze oficjalny dokument o nawiązaniu stosunków między obu Kościołami, w którym podkreślił bliskość katolicyzmu i prawosławia oraz wolę zjednoczenia Kościołów wschodniego i zachodniego.

Następnie w prawosławnym kościele św. Jerzego obydwaj zwierzchnicy Kościołów modlili się o pokój i jedność Kościoła. Paweł VI powiedział, że pewne różnice w praktykowaniu wiary nie powinny stanowić przeszkody na drodze do zjednoczenia.

Wielkim przeżyciem dla Pawła VI była obecność w bazylice Hagia Sophia, starożytnej świątyni chrześcijańskiej, zamienionej w 1453 r. – po zdobyciu Konstantynopola przez Turków – na meczet i ostatecznie w 1923 r. na muzeum. Zgodnie z prawem tureckim, w muzeum nie wolno się modlić. Papież uzyskał jednak zgodę miejscowych władz na odmówienie modlitwy.

W drugim dniu wizyty, 26 lipca 1967 r. Paweł VI spotkał się ze zwierzchnikiem Ormiańskiego Kościoła Prawosławnego Kaloustianem, a następnie udał się śladem św. Pawła, którego imię przyjął jako papież, do Efezu. Tam w bazylice św. Jana odprawił Mszę Świętą, a po niej udał się do kaplicy urządzonej w domu, w którym według tradycji mieszkała Matka Boża i skąd została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Trzy miesiące później Paweł VI gościł Atenagorasa w Watykanie.

Kolejnym papieżem, który przybył do Konstantynopola, był Jan Paweł II. Wizyta odbyła się zaledwie rok po rozpoczęciu pontyfikatu, w dniach 29 i 30 listopada 1979 r. Papież z Polski także odwiedził świątynię Hagia Sophia, najwspanialszy pomnik architektury bizantyjskiej. Nie wiadomo, czy Jan Paweł II prosił o zgodę na modlitwę, ale do świątyni wszedł z różańcem w ręku. Następnie w katedrze św. Jerzego Jan Paweł II i patriarcha Dimitrios wysłuchali odśpiewanej Doksologii (greckiego odpowiednika Gloria). Potem papież rozpoczął modlitwę „Ojcze nasz” w języku łacińskim, kontynuowaną przez obecnych w języku greckim. – Chciałbym, aby wizyta, którą dzisiaj odbywam, miała znaczenie spotkania we wspólnej wierze apostolskiej po to, aby razem kroczyć ku tej pełnej jedności, która została zraniona przez smutne okoliczności historyczne, zwłaszcza w ciągu drugiego tysiąclecia. Jakże nie wyrazić naszej mocnej nadziei w Bogu, że szybko powstanie nowa era – mówił Jan Paweł II. – Wierzymy, że w tym momencie Pan jest obecny wśród nas tutaj, i że Pocieszyciel znajduje się nad nami, że dwaj bracia – Piotr i Andrzej – radują się z nami, że duchy wspólnych ojców i męczenników zstępują na nas, aby nas inspirować – mówił z kolei patriarcha Dimitrios I. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem udzielonym przez obydwu zwierzchników. Następnie odbyło się spotkanie patriarchy i papieża w siedzibie Patriarchatu Ekumenicznego w Fanarze.

Rano, drugiego dnia wizyty, Jan Paweł II spotkał się z Polonią turecką, a następnie uczestniczył w liturgii patriarchalnej św. Jana Chryzostoma, odprawionej ku czci św. Andrzeja Apostoła. Papież otrzymał w darze od patriarchy paliusz, na którym między aniołami umieszczono greckie słowo hagios – święty. Jan Paweł II ofiarował honorowemu zwierzchnikowi prawosławia ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.

Najdłuższą podróż do Turcji, bo czterodniową, odbył papież Benedykt XVI w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2006 r. Spotykał się z władzami, korpusem dyplomatycznym, odwiedził mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, rozmawiał z muzułmanami, a także odbył pielgrzymkę do Efezu. Już 29 listopada spotkał się z patriarchą Bartłomiejem I i razem modlili się o jedność, dzień później w katedrze św. Jerzego wziął udział w liturgii patriarchalnej ku czci św. Andrzeja Apostoła. – Podziały między chrześcijanami są zgorszeniem dla świata i przeszkodą w głoszeniu Ewangelii – powiedział m.in. Benedykt XVI. – Z wielkim smutkiem przyznajemy, że nie możemy jeszcze razem sprawować Świętych Tajemnic i modlimy się, by nastał dzień, w którym ta jedność sakramentalna będzie mogła w pełni się urzeczywistnić – powiedział patriarcha Bartłomiej I.

Obydwaj zwierzchnicy Kościołów podpisali wspólną deklarację, w której wyrazili wolę dialogu i dążenia do pełnej jedności.

Wojciech Świątkiewicz
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 48 (480), 30 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter