Obchody 104. rocznicy wydarzeń Cudu nad Wisłą trwają w diecezji warszawsko-praskiej kilka dni.
fot. mat. promoc. Starostwa Powiatowego w WołominieUroczystościom religijnym organizowanym przez diecezję i parafie towarzyszą przygotowane przez władze samorządowe wydarzenia patriotyczne, pikniki wojskowe i rodzinne oraz słynna inscenizacja walk na przedpolach Warszawy. Już w niedzielę 11 sierpnia o godz. 20.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie odbędzie się koncert „Jeszcze Polska nie zginęła…”.
Oficjalne obchody zainauguruje we wtorek 13 sierpnia o godz. 18.00 Msza Święta z udziałem biskupów warszawsko-praskich. Eucharystii w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, przy ul. Grochowskiej 365, przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.
We środę 14 sierpnia o godz. 6.00 zaplanowana jest w Ossowie, w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki, Msza Święta polowa w intencji poległych polskich żołnierzy. Przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku odbędą się o godz. 17.00 uroczystości ze złożeniem kwiatów. Wieczorem, o godz. 21.00, organizatorzy zapraszają na uroczysty apel poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Skorupki w Ossowie. W uroczystości weźmie udział bp Romuald Kamiński.
Kulminacyjnym dniem obchodów rocznicowych będzie czwartek 15 sierpnia. O godz. 8.00 przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie bp Romuald Kamiński poprowadzi modlitwę. O godz. 9.30 przewidziana jest uroczysta Msza Święta na terenie sanktuarium Matki
Bożej Zwycięskiej w Ossowie, koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza i bp. Romualda Kamińskiego. O godz. 11.15 odbędzie się apel poległych i ceremonia złożenia wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.
O godz. 12.00 na błoniach ossowskich rozpocznie się inscenizacja Bitwy Warszawskiej. W spektakl zaangażowanych jest blisko dwustu rekonstruktorów. Przyciąga on tysiące widzów, także z odległych rejonów Polski, którzy przybywają całymi rodzinami. Tegoroczna inscenizacja dofinansowana została ze środków programu „Niepodległa” i samorządu województwa mazowieckiego. O godz. 13.00 zorganizowany zostanie piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie przy ul. Matarewicza 148 oraz piknik rodzinny na boisku przy OSP w Ossowie. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport na trasie PKP Kobyłka Ossów – Szkoła w Ossowie; autobus będzie kursował co 15–20 minut.
W Radzyminie 15 sierpnia o godz. 15.00 odbędą się uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa. O godz. 17.00 rozpocznie się pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego uroczysta Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku, a po niej apel poległych i ceremonia złożenia wieńców.
W sobotę 17 sierpnia o godz. 14.00 odbędzie się Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego przy budowanym Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Organizatorami są Ministerstwo Obrony Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego.
Tego samego dnia w Mińsku Mazowieckim uroczystości rozpoczną się w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Święta. Potem pod pomnikiem Niepodległości, w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, nastąpi złożenie wieńców i apel poległych. Uroczystości odbędą się z udziałem władz miasta.