7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Panamie będzie różnorodność

Ocena: 5
1873

– W czasie ŚDM w 2019 r. Ameryka Centralna pokaże swój realny obraz, a jest on skomplikowany. Wiara katolicka jest tam bardzo silna, żywa. Z drugiej strony są też tereny misyjne – zapowiada ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, który niedawno wrócił z Panamy.

fot. Eliza Bartkiewicz/Episkopat.pl

Z ks. Emilem Parafiniukiem, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, rozmawia Ewelina Steczkowska

 

Dosłownie kilka dni temu wrócił Ksiądz z Panamy. Czy jako organizatorzy ostatnich Światowych Dni Młodzieży jesteśmy punktem odniesienia dla organizatorów z Panamy?

Do Panamy pojechaliśmy – delegacją liczącą cztery osoby – z dwóch powodów. Pierwszy i główny był taki, żeby przygotować miejsce dla Polaków, którzy wyjadą na ŚDM do Panamy w 2019 r. Ale mieliśmy, po drugie, także bardzo dużo spotkań, które dotyczyły minionych ŚDM i naszego doświadczenia: przygotowań i przeżycia tego czasu, koncentracji działań na samych ŚDM, jak i tego, co robimy po ŚDM w Krakowie. Mieliśmy okazję spotkać się z arcybiskupem Panamy, nuncjuszem apostolskim, panią minister z gabinetu prezydenta, która odpowiada ze strony rządu za przygotowanie ŚDM. Odczuwaliśmy ogromne zainteresowanie ze strony mediów: zarówno lokalnych kanałów, jak i telewizji ogólnokrajowej. Poświęcono nam duży artykuł w ogólnokrajowym tygodniku „Panorama Catolico”. Odbyliśmy wiele spotkań z młodzieżą, odwiedziliśmy kilka parafii zarówno w samej stolicy, jak i poza nią. Polscy organizatorzy ŚDM byli chwaleni za obie części ŚDM: za Dni w Diecezjach i w Krakowie. Przez wszystkie przypadki było odmieniane przysłowie: „Gość w dom, Bóg w dom”. Panamczyków zachwyciła polska gościnność i wielokrotnie powtarzali, że chcą przyjąć młodych całego świata tak, jak sami zostali przyjęci w Polsce.

 

Mówi się, że skoro ŚDM odbędą się w styczniu, dla wielu osób będzie problemem, żeby pojechać do Panamy. Jak Ksiądz na to patrzy?

Nuncjusz zwracał uwagę na to, że do tej pory ŚDM odbywały się w czasie europejskich wakacji z jednym wyjątkiem – na Filipinach, gdzie były zimą. Ale musimy pamiętać, że Europa to nie centrum Kościoła. Kiedy my organizowaliśmy ŚDM i mieliśmy wakacje, Ameryka Centralna miała normalny rok akademicki. W tej chwili sytuacja się odwróciła. Warto zwrócić uwagę, że w czasie organizacji ŚDM nie ma trudności – są wyzwania. Również jeżeli chodzi o datę, wiedząc o niej dwa lata wcześniej, można starać się wygospodarować te dwa tygodnie, żeby pojechać do Panamy, jeżeli ktoś naprawdę tego będzie chciał. Zapewne może to spowodować troszkę mniejszy udział Polaków, ale – mam nadzieję – studentom uda się dobrze ułożyć egzaminy, a osobom pracującym – wziąć urlop w tym czasie.

 

Jakie będą ŚDM w Panamie?

ŚDM w Panamie są organizowane przez Amerykę Centralną, tzn. nie tylko Panama jest zaangażowana i nie tylko ona była inicjatorem, ale to kraje Ameryki Centralnej poprosiły papieża o możliwość przygotowania ŚDM. Z jednej więc strony te dni będą panamskie, a z drugiej – amerykańskie. Są to kraje niewielkie, a jednocześnie mocno zróżnicowane. W czasie tych dni Ameryka Centralna pokaże swój realny obraz, a jest on skomplikowany. Wiara katolicka jest tam bardzo silna, żywa. Ludzie angażują się w życie parafii, czują się odpowiedzialni za wspólnotę. Z drugiej strony są też tereny misyjne, gdzie pogaństwo wciąż jest bardzo silne wśród Indian, którzy nie przyjęli chrztu. Kościół Ameryki Centralnej boryka się z problemem bardzo wielu sekt, powstających w najdziwniejszych miejscach. Są wioski, w których na 30 rodzin jest sześć różnych wspólnot religijnych.

 

Jak będą wyglądały przygotowania w Polsce do ŚDM i kiedy się rozpoczną?

Oficjalnie rozpoczną się w weekend 3-5 lutego, w czasie Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w tym roku będzie miało miejsce w Drohiczynie. Jest ono poświęcone podsumowaniu ŚDM w Krakowie i przedstawieniu planów: co robimy, by owoce Krakowa były dalej obecne w Polsce. Ostatni dzień będzie poświęcony Panamie. Będziemy mieli okazję posłuchać m.in. ambasadora Panamy w Polsce. Zastanowimy się nad przygotowaniem duchowym, nad nowym programem dla młodych, ukierunkowanym na Panamę.

 

Amerykańscy duchowni chcą, by na spotkanie w Panamie zaprosić również młodych innych wyznań i w ten sposób poszerzyć przesłanie ŚDM. Dlaczego?

Na tym etapie nie mamy konkretnych informacji na ten temat. W kwietniu, gdy odbędzie się spotkanie dla koordynatorów krajowych w Rzymie, kwestia ta na pewno się pojawi. Jednak jestem pewny, że ze względu na różnorodność wyznań w Ameryce Centralnej czas ŚDM będzie także okazją do praktycznego ekumenizmu.

 

Hasłem ŚDM w Panamie będą słowa: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Czy ŚDM będą zwrócone ku Matce Bożej?

Ojciec Święty Franciszek to wielki czciciel Matki Bożej i pragnie zwrócić naszą uwagę na Maryję i Jej postawę wiary. Ona będzie nam towarzyszyła przez kolejne trzy lata, w czasie których dwa razy przeżyjemy ŚDM na etapie diecezjalnym oraz w wymiarze międzynarodowym, w Panamie. Wszystkie tematy trzech kolejnych ŚDM są wzięte z Magnificat. Są kontynuacją poprzednich trzech lat, gdy towarzyszyły nam błogosławieństwa. Maryję Pismo Święte nazywa „błogosławioną”, a papież nieustannie wskazuje nam Ją jako przykład do naśladowania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

W "Idziemy" pisała artykuły o tematyce historycznej i społecznej. Obecnie rzecznik prasowy Polskiego Radia S.A.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter