30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie godności

Ocena: 0
270

W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim 13 sierpnia zostały zapoczątkowane uroczyste obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

fot. Patryk Lubryczyński

Mszy św. przewodniczył Przewodniczący Episkopatu Łotwy, bp lipawski Viktors Stulpins. Liturgię koncelebrowali abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, bp Romuald Kamiński, bp Jacek Grzybowski. Eucharystie sprawowano w intencji zmarłego rok temu śp. abp Henryka Hosera. W homilii bp Kamiński wyjaśnił, że boje wielkiej Bitwy Warszawskiej toczyły się w obronie godności człowieka, która zakorzeniona jest w Bogu, będącym samą miłością i miłosierdziem.

Historia nie zapomni wszystkich zdarzeń, które działy się na Krakowskim Przedmieściu, na Pl. Zamkowym czy przed świątyniami w Warszawie, kiedy warszawski lud powszechnie się modlił. Ludzie z różnych misji, ambasad, postronni obserwatorzy depeszowali na ten temat do swoich krajów
 

– tłumaczył hierarcha.

Wspomniał, że śp. abp Henryk Hoser zaszczepił w diecezji pragnienie otaczania większą troską życia nienarodzonych i dbania o wysoki poziom duszpasterstwa małżeństw i rodzin.

Zwracał uwagę, że misje są jednym z ważniejszych elementów głoszenia Ewangelii w Kościele. Utrwalał kult Bożego Miłosierdzia m.in. przez nabycie pamiątek po miejscu w Ostrówku, gdzie na przełomie 1924 i 1925 r. przebywała s. Faustyna. Czuwał nad wychowaniem młodzieży i zachęcał ją do kształcenia. Jego pomysłem było wybudowanie akademika przy ul. Floriańskiej

– powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Na zakończenie liturgii aktor Jerzy Zelnik odczytał fragmenty nauczania abp Hosera. Po Mszy św. odbył się koncert „W hołdzie bohaterom 1920 roku” w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Sobota, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 17-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter