29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W obronie abp. Baraniaka

Ocena: 0
2134

– Złamany abp Baraniak byłby wręcz idealnym świadkiem w pokazowym procesie prymasa Wyszyńskiego – mówi w rozmowie z "Idziemy" Jolanta Hajdasz, reżyserka filmu dokumentalnego o sekretarzu prymasa Wyszyńskiego

fot. Irena Świerdzewska

Z Jolantą Hajdasz, reżyserem filmów o abp. Antonim Baraniaku, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Przed kilkoma dniami otrzymała Pani nagrodę Wolności Słowa SDP za film o abp. Baraniaku „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Skąd to zainteresowanie jego życiem?

W 2009 roku ks. prof. Marek Jędraszewski, wówczas biskup pomocniczy w Poznaniu, opublikował monumentalne, oparte na archiwalnych dokumentach z Urzędu Bezpieczeństwa dwutomowe dzieło „Teczki na Baraniaka”. Zainteresowała mnie przedstawiona w nich historia prześladowania abp. Baraniaka, wcześniej jej nie znałam. Miałam okazję rozmawiać z bp. Jędraszewskim o tej książce, bo byłam (i jestem) członkiem archidiecezjalnej Rady Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych, której on był opiekunem, stąd wziął się pomysł na film dokumentalny „Zapomniane męczeństwo”. Cieszył się on dobrym przyjęciem, dostał aż pięć ogólnopolskich nagród. Tym filmem chciałam wykazać, że tzw. pion śledczy IPN, czyli Okręgowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie pomyliła się, umarzając w 2011 r. postępowanie w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności i torturowania abp. Baraniaka. Ale film i przedstawione w nim fakty oraz świadectwa zostały zignorowane. Stąd chęć i wewnętrzna konieczność zrobienia jeszcze jednego filmu na ten temat. Chciałam nim publicznie zaprotestować przeciwko historycznym kłamstwom „o braku dowodów na prześladowanie fizyczne i psychiczne arcybiskupa Baraniaka”, jak napisano w uzasadnieniu umorzenia.

 

Dlaczego UB aresztowało abp. Baraniaka w tym samym czasie, co prymasa Wyszyńskiego?

Abp Baraniak był wówczas najbliższym współpracownikiem prymasa. Przypomnijmy, że kard. Wyszyński objął tę funkcję po prymasie Hlondzie, a był wówczas najmłodszym członkiem episkopatu. Ksiądz Baraniak był sekretarzem i najbliższym współpracownikiem prymasa Hlonda w czasie niemieckiej okupacji, ale po jego śmierci spodziewał się raczej, że jako salezjanin wróci do pracy w zakonie. Tymczasem prymas Wyszyński nie tylko go na stanowisku sekretarza zatrzymał, ale także doprowadził do jego sakry biskupiej. Bp Baraniak znał biegle pięć języków, był doktorem teologii i prawa kanonicznego, studiował przed wojną w Rzymie, a przez jego ręce przechodziła zapewne cała korespondencja obu prymasów, miał więc w tym czasie szeroką wiedzę o wszelkich sprawach dotyczących Kościoła w naszym kraju. Dla komunistów byłby z pewnością cennym źródłem informacji, gdyby udało im się nakłonić go do współpracy. Złamany abp Baraniak byłby wręcz idealnym świadkiem w pokazowym procesie prymasa Wyszyńskiego, a taki przecież wówczas przygotowywano. Skutki oddziaływania propagandowego takiego pokazowego procesu byłyby zapewne ogromne. Można to było obserwować w Chorwacji, na Węgrzech i w Czechach, gdzie komuniści doprowadzili do pokazowych procesów prymasów. We wszystkich przeciwko prymasom zeznawali ich współpracownicy. Tam Kościoły poniosły niewymierne straty duszpasterskie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 9 (595), 26 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 8 marca 2017 r.

 

***
Jolanta Hajdasz
– doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, dziennikarka i publicystka, redaktor naczelny „Wielkopolskiego Kuriera Wnet” i portalu Wolnypoznan24.pl, wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, członek Zarządu Głównego SDP, Zarządu Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu, członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Mężatka, mama trzech córek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter