29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niedzielę Święto Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach

Ocena: 5
1629

„Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie” – pod takim hasłem przebiegną tegoroczne obchody święta Miłosierdzia Bożego. W krakowskich Łagiewnikach uroczystość ma zawsze wyjątkowy charakter i co roku gromadzi rzesze pielgrzymów z kraju i z całego świata.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zwraca uwagę, że 20 lat w wymiarze ludzkości i historii Kościoła to bardzo niewiele, ale w 20 lat historii Łagiewnik, Krakowa to czas niezwykle bogaty w wydarzenia o wymiarze historycznym. W tym czasie odbyły się cztery pielgrzymki papieskie. – Kiedy Jan Paweł II przybył tutaj dwadzieścia lat temu, wypowiedział proste, ale bardzo ważne słowa: "Nic nie jest człowiekowi tak potrzebne jak miłosierdzie Boże – powiedział ks. Ślusarczyk.

Zdaniem kustosza sanktuarium, miłosierdzie przemienia ludzkie serca co jest niezwykle ważne w obecnych, bardzo niespokojnych czasach, w których na całym świecie giną niewinni ludzie.

– Najważniejszym zadaniem tego miejsca jest kształtowanie naszych myśli i serc w duchu miłosierdzia. Coroczna uroczystość ku czci Bożego Miłosierdzia, święto ustanowione przez św. Jana Pawła II na przełomie tysiącleci jest wielkim wydarzeniem dla Krakowa, Polski i całego świata – podkreślił ks. Ślusarczyk.

Obchody święta Miłosierdzia Bożego rozpoczną się całonocnym czuwaniem w sobotę 22 kwietnia o godz. 21.00. Wówczas rozpocznie się nabożeństwo Drogi Miłosierdzia "Spotkanie w blasku wiary". – Nabożeństwo prezentuje 21 stacji, a każda uzupełniona będzie filmem ewangelizacyjnym ukazującym stan współczesnego człowieka – mówił ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

– W naszych planach jest ponadto stworzenie Apostolatu Miłosierdzia, który skupiał będzie wszystkie ważne dzieła, które dokonują się od 20 lat – wyjaśnił ks. Kosowski i dodał, że obecnie ich celem jest stworzenie grupy ludzi, która podejmie godzinę w ciągu całego roku na czuwanie przy Jezusie w kaplicy adoracji. Informacje na ten temat będą rozdawane pielgrzymom podczas tegorocznego święta Bożego Miłosierdzia.

O północy odbędzie się Msza święta, którą odprawi bp Grzegorz Ryś. Kolejne nabożeństwa zaplanowano na godzinę 6.00 oraz 8.00.

O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się główna, uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z kolei o godz. 12.30 Mszę świętą odprawi o. Marian Waligóra, przeor Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 15.00 odbędzie się Godzina Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. Franciszka Ślusarczyka. Z kolei o godz. 16.00 Mszę św. przy ołtarzu polowym sprawować będzie bp Damian Muskus. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. w bazylice, której przewodniczyć będzie bp Jan Zając, a o godz. 19.00 o. Andrzej Zagórski MS, przełożony Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

Na terenie sanktuarium wierni będą mogli korzystać z sakramentu pokuty. Uroczystość będzie transmitować Telewizja Polska.

Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. S. Faustyna zmarła w 1938 r. w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach. W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował s. Faustynę i ogłosił jej święto, a 30 kwietnia 2000 r. dokonał jej kanonizacji.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.

Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie ponad dwa miliony pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter