3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mężczyźni udadzą się do Tuleckiej Pani

Ocena: 0
570

„Idźcie i głoście po męsku” – to hasło XIV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania, która odbędzie się w niedzielę 18 czerwca. Uroczystej Mszy świętej na placu koronacyjnym będzie przewodniczyć bp Grzegorz Balcerek.

fot. mat. pras.

– Sanktuarium maryjne w Tulcach jest miejscem w szczególny sposób naznaczonym łaskami wypraszanymi za wstawiennictwem Matki Bożej. Pielgrzymując do tego miejsca, pragniemy zawierzyć Bogu przez Maryję to, z czym aktualnie zmagają się mężczyźni i młodzież męska, w tym sprawy rodzin, problemy związane z pracą, drogi naszych życiowych powołań – mówi KAI ks. Marian Libera.

Proboszcz i kustosz sanktuarium zaznacza, że w roku duszpasterskim, któremu towarzyszy prawda, że wiara bez uczynków jest martwa, mężczyźni i młodzieńcy pragną rozpalać ducha apostolstwa. „Chcemy oprzeć nasze spotkanie na dwóch filarach: świadectwie i misji, jaką mają do spełnienia mężczyźni w dzisiejszym świecie” - dodaje ks. Libera.

Spotkanie u Tuleckiej Pani jest podsumowaniem całorocznej formacji mężczyzn, prowadzonej w archidiecezji poznańskiej oraz okazją do zaprezentowania się męskich grup duszpasterskich i wspólnot, ruchów i inicjatyw męskich działających w archidiecezji poznańskiej. − To szansa na ich poznanie i włączenie się w ich struktury, funkcjonowanie lub przeniesienia takiej formacji na grunt swoich parafii − zaznacza kustosz.

Podobnie jak w ub. roku, do tuleckiego sanktuarium wyruszy pielgrzymka mężczyzn z Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. „Naszym przewodnikiem duchowym jest św. Józef, trzeba być blisko niego i prosić, by opiekował się nami, mężczyznami, tak jak troszczył się o Świętą Rodzinę” – podkreśla ks. Libera.

Pielgrzymi będą mogli wziąć udział w kręgach dyskusyjnych. Zgodnie z tegorocznym hasłem spotkania mężczyźni podejmą refleksję na temat misji głoszenia Ewangelii w świecie. Ks. Adam Borysik, pallotyn, duszpasterz bezdomnych, poprowadzi dyskusję o tym, komu głosić dobrą nowinę w parafii, ks. Tadeusz Magas, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Poznaniu, będzie szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego należy głosić Ewangelię w pracy, a ks. Paweł Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podejmie zagadnienie głoszenia Ewangelii w świecie. Ks. Adam Pawłowski, wikariusz w parafii pw. św. Jana Vianneya, i nawrócony raper Maciej Białka poruszą temat Ewangelii w szkole.

Pielgrzymkę zakończą nieszpory i Koronka do miłosierdzia Bożego.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.

Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter