18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niedzielę odpust w gnieźnieńskiej katedrze

Ocena: 0
1498

W dniach 27 i 28 kwietnia w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku wspominane będą: 70. rocznica ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej, 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i Gniezna oraz 30. rocznicą istnienia gnieźnieńskiej Caritas.

Fot. Lukasz19930915 / wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Link

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę 27 kwietnia Pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w bazylice prymasowskiej o godzinie 19.30 z homilią bp. Piotra Libery z Płocka. Na zakończenie nabożeństwa Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu Nieszporów z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, a obecni biskupi udzielą wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

Główne obchody przewidziane są na niedzielę 28 kwietnia i rozpoczną się o godzinie 9.15 procesją z kościoła św. Michała Archanioła do katedry. O godzinie 10.00 na placu św. Wojciecha u stóp katedry rozpocznie się uroczysta Msza odpustowa, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim przygotowującym się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończeniu sumy odpustowej, około godziny 12.30, pielgrzymi zaproszeni zostaną na Wzgórze Lecha na Piknik Rodzinny. W programie przewidziano występy artystyczne, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry.

Odpust zakończy się Drugimi Nieszporami sprawowanymi o godzinie 16.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Transmisję online z Nieszporów oraz niedzielnej sumy odpustowej będzie można obejrzeć na stronach: www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Jak co roku świętowojciechowym obchodom towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu patrona. W sobotę 27 kwietnia młodzież spotka się w kościele bł. Radzyma Gaudentego, gdzie wysłucha konferencji o. Tomasza Nowaka OP. O 13.30 wszyscy przejdą do katedry gnieźnieńskiej, gdzie uczestniczyć będą w Eucharystii, podczas której sakrament bierzmowania przyjmą osoby niepełnosprawne. Po południu młodzi będą się bawić na koncercie, a później wezmą udział w wieczornych nieszporach i procesji z relikwiami św. Wojciecha. Ich tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Oto ja, misjonarz”.

Specjalną wystawę przygotowało także Muzeum Archidiecezjalne. W jego salach będzie można obejrzeć m.in. zdjęcia z życia Kościoła i Gniezna w perspektywie wspomnianych rocznic 70-lecia ingresu do katedry kard. Stefana Wyszyńskiego oraz 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, w tym Gniezna.

Przez cały tydzień począwszy od 23 kwietnia świętować będzie także miasto. Przygotowano szereg atrakcji dla mieszkańców i gości. Będzie można m.in.. wybrać się na tradycyjny jarmark, posłuchać młodych wokalistów podczas przeglądu „Adalbertus”, spróbować czeskiego przysmaku w pierwszej stolicy Polski czy „Wojciacha” z lokalnych cukierni. Będzie można również zwiedzić Dom Powstańca Wielkopolskiego.

Szczegółowy program na stronie: www.archidiecezja.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter