29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W młodych siła

Ocena: 0
2842

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie ma blisko stuletnią historię. Jej siłę stanowią młodzi ludzie: kontynuują liczne inicjatywy i proponują nowe działania.

fot. Katarzyna Kasjanowicz

– Moja parafia liczy 12 tys. osób, ale do Kościoła przychodzi tylko 1200 – zauważa ks. proboszcz Jerzy Sieńkowski. W parafii posługuje od pięciu lat, przyszedł 23 sierpnia 2014 r. W kapłańskich obowiązkach wspierają go wikariusze ks. Jan Lucjan Roztocki (od 26 sierpnia 2018 r.) i ks. Karol Wejda (od 25 sierpnia 2019 r.). Terytorialnie parafia jest bardzo obszerna, ponieważ oprócz Jabłonny należy do niej część Białołęki oraz Legionowa. W 1983 r. nastąpiła zmiana granic parafii: przyłączono do niej teren dawnej Cegielni i Ludwisina, czyli dzisiejsze Osiedle Marysieńki.

Ci, którzy przychodzą do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, zgodnie zauważają, że czują się tutaj jak w domu, a ksiądz zawsze wspiera tych najbardziej potrzebujących. Modlitwa kwitnie, a w kołach różańcowych jest razem 320 osób.

– Mamy bardzo rodzinną atmosferę – ocenia jedna z parafianek Agnieszka Komendarczyk – już trzy razy były wystawiane jasełka, i to jeszcze nie koniec. Mamy świetną scholę bielanek. Od kiedy pojawiły się u nas siostry dominikanki, dzieje się jeszcze więcej. Siostry działają bardzo prężnie i wciągają w to innych. Jednak najwięcej zmian wprowadzają młodzi – są dobrze zintegrowani, razem wyjeżdżają, chodzą na kręgle. Widać, że im się chce. Dużo robią też chłopcy. Inicjują różne rzeczy, wiem, że mają jeszcze jakieś dalsze plany. Powiedziałam im: „Chłopaki, troszkę pofolgujcie i pomyślcie również o sobie. Nie wszystko naraz”. Faktycznie, dużo się dzieje przy młodzieży.

Ci, którzy chcą odwiedzić Kościół w Jabłonnie, powinni zwrócić uwagę na wyjątkowy obraz Matki Bożej – wyszywany złotą nicią. Według słów proboszcza, jest bardzo stary, ale jego historia wciąż pozostaje zagadką. Ale i miejscowość jest bardzo stara.

Informacje o niej sięgają końca średniowiecza i początku renesansu na ziemiach Polski. Wzmianki na jej temat można odnaleźć już w 1418 r. – wtedy to miejscowość została odnotowana jako własność biskupa płockiego Jakuba. Ponad trzy wieki później, w 1773 r., bp Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta i późniejszy prymas, nabył Jabłonnę od kapituły płockiej. Nazwę zaś Jabłonna zawdzięcza licznym sadom owocowym, prowadzonym tutaj od stuleci.

Parafię erygował dopiero 1 sierpnia 1925 r. kard. Aleksander Kakowski – z części parafii Chotomów. Pierwszym proboszczem został ks. Zygmunt Siedlecki w 1925 r. Po nim obowiązki przejął ks. Stanisław Skrzeszewski, który w 1934 r. ukończył budowę kościoła. Po zaledwie 10 latach świątynia parafialna została zniszczona: ustępujący Niemcy wysadzili ją

25 października 1944 r. w powietrze. W 1947 r. wybrano komitet budowy kościoła. Prace rozpoczęto niespełna rok później. Wykonawcami projektu byli inż. Zbigniew Chwalibóg i inż. Stefan Giertych; 10 września 1954 r. bp Wacław Majewski konsekrował kościół. Z kolei 21 lipca 1957 r. kard. Stefan Wyszyński poświęcił dzwony odlane przez Emila Kozłowskiego we Wrocławiu. A wojenne losy parafian przywołuje umieszczona we wnętrzu Kościoła tablica poświęcona mieszkańcom gminy Jabłonna rozstrzelanym w Palmirach 26 lutego 1940 r. i poległym w walce o niepodległość w latach 1939-1945.

W obrębie parafii znajduje się – blisko niegdyś związana z Prymasem Tysiąclecia – kaplica Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce. Jest też kaplica św. Daniela Comboniego w Bukowie, a także domy zakonne: Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter