20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W miastach i na peryferiach

Ocena: 0.025
1128

Kongres ma nam dać narzędzia do działania w naszych zróżnicowanych środowiskach i w parafiach. - mówi o. Michał Olszewski SCJ, rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, w rozmowie z Radosławem Molendą

fot. arch. Michał Olszewski

Miasto – rewitalizacja” – to hasło VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji (Łódź, 9–11 września). Co kryje się pod tym hasłem?

W wielu miejscach widzimy tablice, że coś zostało zrewitalizowane, czyli odnowione, przywrócone do życia. Stąd pomysł, by odnieść to do rzeczywistości duchowej i dokonać rewitalizacji wiary naszej i tych, których wiara słabnie bądź już osłabła, straciła swoje podstawy. A ponieważ nasze miasta są terenem, gdzie widać to osłabienie najwyraźniej – chcemy wspólnie m.in. zastanowić się, jak skutecznie głosić Dobrą Nowinę o Jezusie mieszkańcom miast i i peryferii. Jak podczas poprzednich Kongresów, będzie to czas wykładów, warsztatów i praktycznej ewangelizacji.

 

Do kogo skierowana jest ta propozycja? Abp Grzegorz Ryś, zapraszając na Kongres, podkreślił m.in. możliwość wymiany doświadczeń między grupami w Kościele zajmującymi się ewangelizacją.

Istotnie, zaproszenie kierujemy w pierwszej kolejności do tych, którzy już są zaangażowani w ewangelizację, działają przy parafiach w ramach większych i mniejszych grup i wspólnot. Chcemy, by Kongres był miejscem nie tylko wymiany doświadczeń, ale także uczenia się nowych metod ewangelizacji – jako odpowiedź na zmieniające się wyzwania współczesnego świata. Zapraszamy jednak gorąco także tych, którzy chcieliby się dopiero zaangażować w dzieło ewangelizacji i tych, którzy są po prostu ciekawi tego tematu. Być może ktoś na Kongresie odkryje, że ewangelizacja jest tym, do czego dziś Bóg go wzywa. Zapraszamy wszystkich, jednocześnie prosząc chętnych o zapisywanie się na stronie www.nowaewangelizacja.org.

 

Pierwszy z trzech kongresowych dni będzie spotkaniem jedynie kapłanów.

Tak było już na poprzednim Kongresie Nowej Ewangelizacji w 2019 r. Ważną sprawą jest podejście duszpasterzy do tematu ewangelizacji np. w parafiach, ich dobra współpraca z grupami ewangelizującymi i pokazanie im dobrych narzędzi ewangelizowania. Tamto spotkanie w Gnieźnie oparte było o „Amoris Laetitia” – adhortację Franciszka o miłości w rodzinie – i przyniosło bardzo dobre owoce. Zachęceni tym chcemy pójść dalej: tym razem zastanowić się podczas całego Kongresu, jak ewangelizować w świetle „Evangelii gaudium” – pierwszej, programowej adhortacji papieża Franciszka dotyczącej ewangelizacji.

 

Będzie to czas wspólnego wypracowywania jednego konkretnego modelu ewangelizacji na dzisiejsze czasy?

Nie ma i nie może być jednej metody ewangelizowania, ponieważ środowiska, do których idziemy z Dobrą Nowiną, są różne. Będziemy chcieli podczas wykładów i warsztatów, wymiany naszych doświadczeń pokazać bazę, wspólny fundament, wychodząc od wspomnianej adhortacji „Evangelii gaudium”. Model ewangelizacji jest już kwestią wyboru dokonanego przez same grupy ewangelizujące po Kongresie – taki, który będzie sprawdzał się w danym środowisku.

 

Łódź stanie się podczas Kongresu miejscem ewangelizacji ulicznej?

Kongresy zawsze tak były pomyślane, by wiązały się z bezpośrednią ewangelizacją. W tym roku zrezygnowaliśmy jednak z tej formy ze względu na ograniczenia sanitarne związane z Covid-19. Organizujemy natomiast akcję ewangelizacyjną na łódzkim Stadionie Orła. Tam odbędzie się koncert „Dekalog”, na który zapraszamy nie tylko zapisanych na Kongres, lecz także wszystkich, którzy będą chcieli przyjść.

Ewangelizacja to nie tylko wychodzenie na ulice. To termin znacznie szerszy, dotyczący codziennego duszpasterstwa w ogóle: przepowiadania, życia sakramentalnego, posługiwania się charyzmatami, kierownictwa duchowego itd. We wszystkich tych dziedzinach musimy szukać sposobu na owocne przekazywanie Dobrej Nowiny.

 

Iść z Ewangelią do miast, ale i na peryferia. Czyli gdzie?

Określiliśmy kilka obszarów, które dziś potrzebują – jako grupy społeczne – może szczególnie, by dotrzeć do nich z Ewangelią. Są to: więźniowie, osoby bezdomne, żyjące w związkach niesakramentalnych, osoby dotknięte przemocą w rodzinach, osoby spod znaku LGBT itp. Będziemy wspólnie zastanawiać się, jak to robić, jak do nich mówić. Temu w dużej mierze będą poświęcone wykłady i warsztaty prowadzone przez osoby, które w tej dziedzinie mają doświadczenie i z powodzeniem pracują w tych grupach. Chcemy także spojrzeć na pracę ewangelizacyjną z uwzględnieniem np. różnic pokoleniowych, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych czy ewangelizacji poprzez internet. Kongres ma nam dać narzędzia do działania w naszych zróżnicowanych środowiskach i w parafiach.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam na Kongres wszystkich, którym Kościół jest drogi, którym leży na sercu misja ewangelizacji, a także tych mających wątpliwości związane z Kościołem, którzy może zrazili się jakimiś sytuacjami w Kościele i chcieliby dać sobie jeszcze jedną szansę spojrzenia na Kościół z otwartym sercem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter