22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W listopadzie otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Ocena: 0
796

– Wznoszona na Polach Wilanowskich Świątynia Opatrzności Bożej zostanie oddana do użytku wiernych najprawdopodobniej w listopadzie – poinformował w środę kard. Kazimierz Nycz.

2016-06-22 20:46
tk, mip / Warszawa (KAI), mz

Metropolita warszawski przyjął przedstawicieli różnych instytucji i środowisk, dziękując im za włączenie się w obchody IX Dnia Dziękczynienia, które już tradycyjnie odbyło się przy świątyni w pierwszą sobotę czerwca.

W spotkaniu uczestniczyły władze Warszawy z prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele służb mundurowych, dziennikarze, liderzy ruchów religijnych. Kard. Nycz podziękował wszystkim za zaangażowanie w organizację Dnia Dziękczynienia i gorąco zachęcił, żeby także w przyszłości promowali idee związane z tą inicjatywą oraz Świątynią Opatrzności Bożej.

Właśnie kończy się pierwszy etap budowy. Prowadzone są prace wykończeniowe. Trwa układanie posadzki, montaż drzwi, instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych oraz konstrukcji akustycznych.

Przygotowywane jest prezbiterium i kaplice boczne w których złożone będą relikwie polskich świętych i błogosławionych, a także chór, gdzie miejsce znajdą organy koncertowe.

W kopule świątyni swoje miejsce znajdzie Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Sama świątynia, w której jest 5 tys. miejsc siedzących będzie wykorzystywana także dla celów kulturalnych.

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace budowlane rozpoczęły się w 2002 r. Obecnie ideę tworzenia świątyni kontynuuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących oraz z wpłat od darczyńców – jest ich ponad 80 tys. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -