Na pierwszą stację wspólny dla obu diecezji program wyznaczył kościół Najświętszego Zbawiciela, który przeżył w tym dniu prawdziwe oblężenie wiernych.
– Odprawiliśmy jedenaście Mszy Świętych i na każdej były tłumy – mówił z radością ks. prałat Tadeusz Sowa, proboszcz parafii i zarazem moderator kurii warszawskiej. Przez cały dzień księża czekali w konfesjonałach na wiernych, którzy licznie korzystali z tej dobrej okazji do spowiedzi. Odprawiona została Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nie brakowało chętnych do adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminacją była wieczorna Msza Święta o godzinie 20.00 – tak będzie codziennie w każdym kościele stacyjnym – której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wokół ołtarza stanęło wielu księży pracujących na terenie parafii, w tym także autor piszący do naszego tygodnika ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski. Szczególnymi gośćmi były panie Jolanta Mycielska i Wanda Gawrońska-Frassati (siostrzenica bł. Piergiorgio Frassatiego), którym metropolita warszawski – podobnie jak nieobecnej z powodu choroby Hannie Suchockiej – dziękował za inicjatywę kościołów stacyjnych. Podkreślił też warszawskość inicjatywy, która łączy obie stołeczne diecezje.
W kolejnych dniach stacje wyznaczone były w kościołach Bogurodzicy Maryi, Matki Bożej Loretańskiej, św. Stanisława Kostki i – w niedzielę – w katedrze św. Floriana. Tam wieczornej Mszy Świętej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. Arcybiskup przypomniał wywodzącą się z rzymskiej tradycji historię kościołów stacyjnych, która zapoczątkowana została za czasów papieża Grzegorza Wielkiego. Kościoły były budowane w miejscach męczeństwa chrześcijan i to był motyw wyznaczenia kościołów stacyjnych.
– W wędrówce stacyjnej czcimy zarówno męczenników, jak i świadków wiary. Chrześcijanie zbierali się, by ze swymi pasterzami sprawować Najświętszą Ofiarę, przeżywać nie tylko spotkanie ze Słowem Bożym, ale również Paschalne Misterium Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który nam posyła swojego Ducha Świętego.
Arcybiskup Hoser przypomniał, że także patron katedry warszawsko-praskiej poniósł męczeńską śmierć, sama zaś katedra zasługuje na miano świadka wiary. Zaznaczył też, że w tym kościele rozpoczął się bardzo wcześnie kult Jezusa Miłosiernego i Miłosierdzia Bożego według objawień św. Siostry Faustyny.
Przed rozesłaniem abp Hoser przedstawił wiernym Jolantę Mycielską, inicjatorkę kościołów stacyjnych w Warszawie. Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.
RAMOWY PROGRAM DNIA STACYJNEGO
Otwarcie kościoła w godz. 6-21. Msze Święte według porządku w parafii, całodzienna spowiedź.- wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja (do godz. 15)
- godz. 12 – Anioł Pański i Różaniec (tajemnice bolesne)
- godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (Droga Krzyżowa)
- godz. 19 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
- godz. 20 – Msza Święta
- godz. 21 – Apel Jasnogórski
Jacek Kalinowski, bsk |