18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Koronie Jasnogórskiej Pani

Ocena: 0
1215

Trzechsetlecie koronacji Czarnej Madonny z Jasnej Góry pokazało, że potrafimy świętować nie tylko poprzez liczne uczestnictwo w wydarzeniu, ale też podejmując konkretne zobowiązania. Na wałach jasnogórskich zawisła reprodukcja ikony Matki Bożej utworzona z 14 tys. zdjęć nadesłanych przez Polaków. Wraz z nadsyłaniem fotografii deklarowali oni konkretne postanowienia. Jednym z darów, jaki można było złożyć podczas obchodów jubileuszu, było zobowiązanie do duchowej adopcji dziecka poczętego, czyli deklaracja trwającej dziewięć miesięcy modlitwy w intencji życia dziecka zagrożonego aborcją. Darem była też zbiórka na rzecz poszkodowanych w nawałnicach, o której przypomniano w dniu jubileuszu. Na placu obecni byli również pielgrzymi z terenów objętych nawałnicami.

– Przyjechaliśmy autokarem z dwóch parafii: Czersk i Tuchola. Nasza gmina została bardzo mocno dotknięta zniszczeniami materialnymi, obrazy w telewizji nie oddają w pełni tej rzeczywistości. Mamy świadomość, że Matka Boża ochroniła nasze życie, osłoniła swoim płaszczem. Jesteśmy tu, żeby powierzyć Maryi problemy swoje, ojczyzny i świata, by modlić się o pokój. Wierzymy, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Ona jest dla nas ratunkiem w tych ciężkich czasach. Bez matki nie damy rady – mówią bracia Zbigniew i Grzegorz Kłusewiczowie z parafii Czersk.

fot. Irena Świerdzewska

Wśród tysięcy pielgrzymów było także wiele rodzin z dziećmi. – Często bywamy na Jasnej Górze. Matka Boża jest dla nas kimś szczególnym. Nie mogło nas zabraknąć w takie święto. Mamy za co dziękować, chcemy też pokazać naszym dzieciom Matkę Bożą – mówią Natalia i Damian Hrycowie z parafii Grybów, którzy przyjechali z pięciomiesięcznym Karolkiem i starszymi Michałem i Piotrem.

Na Jasnej Górze padło wiele refleksji i wskazań w nawiązaniu do obecnej sytuacji społecznej w Polsce. – Czas skończyć z przeciwstawianiem prawa Bożego prawu stanowionemu. Czas skończyć z walką z Bogiem. Chcemy życia Bożego w narodzie, a nie tylko obchodzenia trzechsetlecia koronacji obrazu Matki Bożej, bo tylko wtedy będziemy diamentem w koronie Maryi – mówił na szczycie Jasnej Góry podczas wieczornej Mszy Świętej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia sprawowana była w intencji Częstochowy i jej mieszkańców. Abp Depo stawiał też pytania: Czy żyjemy ze świadomością, że od początku na polskiej ziemi chrześcijaństwo jest darem? Czy umiemy głosić Ewangelię życia i bronić życia? – Niektórzy nam podpowiadają, żebyśmy się zamknęli w religijnym skansenie – powiedział abp Depo, podkreślając, że słowa przyrzeczeń jasnogórskich mają wchodzić w głębię naszych serc i sumień tak, aby prawo Boże stało się fundamentem naszego życia.

 

Polska Kana

Na wieczór na szczycie Jasnej Góry zaplanowano koncert „Jasna Góra – Polska Kana” według scenariusza Marcina Pospieszalskiego. Tak efektownego widowiska połączonego z rekonstrukcją, efektami pirotechnicznymi, koncertem i świadectwami na szczycie Jasnej Góry jeszcze nie było. Akcja rozgrywała się na dwóch planach: na wałach jasnogórskich w miejscu ołtarza polowego i na scenie ustawionej poniżej na błoniach. Zebrani zobaczyli artystyczne przedstawienie dziejów Polski, splecionych z historią Jasnej Góry. W półtoragodzinnym spektaklu, który wyreżyserował Bolesław Pawica, uczestniczyło około 500 wykonawców, w tym znani polscy muzycy, m.in. Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m. W roli narratora wystąpił Paweł Królikowski, a obok niego aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Kiedy rekonstruktorzy odtwarzali ukoronowanie wizerunku Maryi przed 300 laty, na wałach jasnogórskich jak wówczas rozległy się wystrzały z armat.

Wzruszające świadectwa uratowania życia za sprawą częstochowskiej Madonny przedstawiła dwójka Polaków mieszkających za granicą: Sławomir Maleńczyk i pielęgniarka Maria Bober. Także związani z Częstochową muzycy Jan Budziaszek i Muniek Staszczyk opowiedzieli o roli Matki Bożej w ich życiu.

Oprawę muzyczną zapewniły chóry i orkiestry: Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewał także chór Oktoich, istniejący przy parafii prawosławnej świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Współorganizatorami koncertu były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska SA. Wsparcia udzieliła premier Beata Szydło. Zarejestrowane widowisko można obejrzeć na stronie https://vod.tvp.pl/video/wydarzenia,jasna-gora-polska-kana-widowisko,33716688.

– Człowiek chciałby, żeby ten jubileusz w nas trwał. Ale świętowanie, wielkie emocje, łzy wzruszenia to jest jedno, a drugie, to byśmy coś z tego świętowania zabrali do naszego życia – zaznaczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Życzył wszystkim, by świętowanie przedłużało się w naszej codzienności, abyśmy stawali się pięknymi ludźmi w koronie Matki Najświętszej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter