13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Koronie Jasnogórskiej Pani

Ocena: 0
552

To był naprawdę wielki jubileusz: obchody trzechsetlecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej były piękne i podniosłe. Złożyliśmy Maryi duchowe dary i zobowiązania na przyszłość

fot. PAP/Waldemar Deska

Eucharystia z udziałem ponad stu tysięcy pielgrzymów, władz państwowych z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele, przesłanie Ojca Świętego Franciszka i wspaniały koncert, pierwszy tego rodzaju na wałach jasnogórskich – jubileusz na Jasnej Górze będzie długo pamiętany. Na uroczystości przybyli też pielgrzymi z Węgier i z włoskiego Crotone, które ofiarowało Częstochowskiej Madonnie replikę koron papieża Klemensa XI z roku 1717.

O. Arnold Chrapkowski, generał paulinów, przypomniał na początku Eucharystii, że Jasna Góra, duchowa stolica Polski, to sanktuarium wolności. – W tym miejscu ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga – mówił. Zachęcał, by „nasze sumienia, nieskażone zniewoleniem, oraz przemienione w duchu Ewangelii życie były żywym diamentem w koronie Bożej Matki”.

Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Niezwykłym akcentem na jubileusz było przesłanie Ojca Świętego Franciszka, odtworzone na telebimie. Papież wskazał na szczególną więź Polaków z Maryją i niezwykle ciepło wspominał swój pobyt przed rokiem na Jasnej Górze.

 

Nie mogło nas zabraknąć

Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, jasnogórski jubileusz ma być szansą i okazją do prawdziwej duchowej odnowy, wewnętrznej przemiany, odpowiedzią na wezwanie do odważnego kształtowania i przeżywania naszego codziennego życia według zasad Ewangelii. – Potrzeba, aby zamkniętych i wciąż przekonanych jedynie o własnych racjach Bóg uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego – powiedział prymas.

Jednym z najważniejszych momentów obchodów jubileuszu było odnowienie „Ślubów Jasnogórskich”. Tekst odczytał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, zebrani powtarzali po każdym wezwaniu: „Królowo Polski, przyrzekamy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter