25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego mówimy: Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Ocena: 0
184

"W imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego chcemy dziś z wami powiedzieć, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!" – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w swoim tradycyjnym wideoprzesłaniu w 111. tygodniu wojny na pełną skalę, którą Federacja Rosyjska sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię.

Fot. Canva

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożył życzenia wszystkim braciom i siostrom, wiernym  Kościoła katolickiego i chrześcijanom na całym świecie, którzy obchodzili w niedzielę uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego największe chrześcijańskie święto. "Z katedry Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie, w imieniu długo cierpiącego narodu ukraińskiego i naszej Ojczyzny, mówimy do światowej wspólnoty chrześcijańskiej: Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał!" – powiedział abp Szewczuk.

Arcybiskup stwierdził: "Naród przeżywa swój Wielki Piątek. Dzisiaj na Ukrainie, w ciele narodu ukraińskiego, nasz Pan Jezus Chrystus jest ukrzyżowany. Ale my, Ukraińcy, doświadczając tej śmierci Chrystusa w ciele naszego narodu, wiemy, że zgodnie ze słowami apostoła Pawła, razem z Nim zmartwychwstaniemy. Bo naród, który wierzy w zmartwychwstanie, jest niezwyciężony. Dlatego w imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego chcemy dziś z wami powiedzieć, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!".

"Ale w ten wielkanocny dzień, pośród bólu i cierpienia, mówimy całemu światu: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!" – podkreślił zwierzchnik UKGK.

Abp Szewczuk podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego wezwanie do wielkanocnej wymiany "wszyscy za wszystkich". Wyraził nadzieję, że "możni tego świata usłyszą jego słowa, a ukraińskie i rosyjskie rodziny będą czekać na powrót do domu swoich najbliższych".

Zwierzchnik UKGK podziękował również służbom dyplomatycznym Stolicy Apostolskiej za ponowne wsparcie suwerenności i niepodległości Ukrainy. W szczególności podziękował sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinowi za jego oświadczenie, że agresor Rosja musi jako pierwsza przestać atakować, napadać, zabijać Ukraińców, aby można było rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania tej wojny.

Przecież rozumiemy, że kiedy Rosja przestanie nas atakować, nie będzie wojny, a kiedy Ukraina przestanie się bronić, nie będzie ukraińskiego narodu i jego państwa.

 – podkreślił abp Szewczuk.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że w warunkach wojny UKGK nadal głosi Ewangelię Chrystusa, Słowo Boże. "Dzisiaj nasz Kościół niesie światło nadziei. Nadzieja chrześcijańska to nie tylko uczucie, nie tylko jakaś ludzka nadzieja na coś, ale nadzieja chrześcijańska jest cnotą teologiczną. To przede wszystkim nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, na Zmartwychwstanie Chrystusa nad grzechem i śmiercią" – stwierdził abp Szewczuk.

Na zakończenie wezwał: "Boże, ratuj ukraińskie dzieci, bo 537 z nich już zginęło podczas tej wojny! Boże, dotknij prawą ręką ran dzieci na Ukrainie, bo 1806 dzieci zostało już rannych w tej strasznej wojnie! Boże, zatrzymaj tę wojnę!"

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter